Budowa Wodnego oKKa została wstrzymana

Z upoważnienia Sabiny Nowosielskiej projektanci poprosili starostwo o uchylenie pozwolenia na budowę kompleksu basenów w Azotach.

Jak ustaliliśmy, 28 grudnia 2017 roku Piotr Renke, właściciel firmy Bauren z Rybnika, działając na podstawie upoważnienia podpisanego przez prezydent Sabinę Nowosielską, złożył w wydziale Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu wniosek o uchylenie pozwolenia na budowę Kędzierzyńsko-Kozielskiego Centrum Aktywności, czyli kompleksu basenów zwanego „Wodnym oKKiem”. Urzędnicy starostwa przychylili się do tego wniosku, gdyż nie mieli podstaw odmówić.

Wniosek o uchylenie pozwolenia na budowę „Wodnego oKKa” uzasadniono „planowanymi zmianami w projekcie budowlanym i nie spełnieniem warunków z programu funkcjonalno-użytkowego”.
Niezależnie od tej urzędniczej nowomowy oznacza to, że budowa została wstrzymana i jej wznowienie może potrwać nawet kilka miesięcy. A to oznacza, że otwarcie kąpieliska, które – zgodnie z pierwotnymi planami – miało być gotowe już jesienią ubiegłego roku, może się opóźnić o kolejne miesiące.

– Architekt firmy, która przygotowywała projekt zmarł, a nowy zawalał z terminami realizacji – wyjaśniła nam Sabina Nowosielska. – Ale to nie wpływa na termin realizacji inwestycji. Powiedziałam, że Centrum Aktywności będzie gotowe w czerwcu, bo taką mamy umowę. Chciałabym, żeby to było gotowe na Dzień Dziecka – dodała.

Starostwo powiatowe ma jednak teraz 65 dni na wydanie nowego pozwolenia na budowę. Żeby tak się stało, musi jednak dysponować kompletnym projektem wraz z inwentaryzacją już wykonanych prac. Każde wezwanie do usunięcia ewentualnych błędów w dokumentacji projektowej wydłuży ten czas o kolejne dni. Jeśli takich wezwań nie będzie, budowa może zostać wznowiona najwcześniej na początku marca – jeżeli urzędnicy starostwa nie będą pracowali w trybie ekspresowym, a nie mają takiego obowiązku.

Z tego powodu wydaje się co najmniej wątpliwe, by oczekiwany przez mieszkańców Kędzierzyna-Koźla kompleks basenów został oddany do użytku w czerwcu. Od początku marca, czyli spodziewanego wydania ponownego pozwolenia na budowę na realizację wszystkich prac pozostaną zaledwie trzy miesiące.

Ukończenie inwestycji w tym – i tak przesuniętym już o ponad pół roku – terminie stoi pod tym większym znakiem zapytania, że nie wiemy jak zaawansowane są prace firmy Bauren nad nowym projektem.

Prezydent Sabina Nowosielska zapewnia, że w związku z koniecznością sporządzenia nowego projektu miasto nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów.

– Ale oczywiście do czasu otrzymania nowego pozwolenia na budowę prace będą wstrzymane – potwierdza prezydent Kędzierzyna-Koźla.

„Wodne oKKo” jest kolejną z długiej serii miejskich inwestycji realizowanych pod rządami Sabiny Nowosielskiej, których ukończenie wiąże się z poważnymi opóźnieniami. Ostatnim takim przykładem jest przebudowa odcinka alei Jana Pawła II i budowa ronda na jej skrzyżowaniu z ul. 1 Maja i Miłą. Pierwotny termin wyznaczono na 17 października, później przesunięto go na 13 listopada, ostatecznie droga została otwarta pod koniec listopada. Mimo to, jak się okazało, jakość wykonania inwestycji pozostawia bardzo wiele do życzenia.

W ubiegłym roku perturbacje z terminami dotyczyły przebudowy odcinka al. Jana Pawła II od wiaduktu do skrzyżowania z ul. Matejki oraz Głowackiego. Początek kadencji prezydent Nowosielskiej to kilkumiesięczne przesunięcie oddania do użytku po remoncie kędzierzyńskiej pływalni, a lista podobnych przykładów i towarzyszących inwestycjom fuszerek jest dużo dłuższa.

REKLAMADodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting