Wielki Brat czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców

Władze Kędzierzyna-Koźla rozwijają sieć monitoringu. Aktualnie w mieście obraz nagrywa 41 miejskich kamer.

Kiedy kilkanaście lat temu rozpoczęła się budowa pierwszej sieci monitoringu w Kędzierzynie-Koźlu, część mieszkańców podchodziła do niego sceptycznie. Dziś niemal nikt nie ma już wątpliwości, że dzięki niemu miasto jest dużo bardziej bezpieczne.

– Monitoring nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa i odstrasza potencjalnych przestępców, ale również pomaga w wykryciu potencjalnych sprawców – podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. – Dla nas bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów, dlatego nie szczędzimy nakładów na rozbudowę tego systemu.
Nowoczesny monitoring zaczął funkcjonować od 2018 roku. Aktualnie składa się na niego 41 kamer. Znajdziemy je na największych miejskich osiedlach: Piastów – 6, Pogorzelec – 7, Śródmieście – 17, Zachód – 10 i Stare Miasto – 1.

W roku 2023 policja 125 razy wystąpiła z wnioskiem o udostępnienie danych z monitoringu Gminy Kędzierzyn-Koźle. Obecny etap rozbudowy systemu przewiduje 37 nowych punktów kamerowych, które pojawią się na osiedlu Azoty (3), Blachownia (4), Cisowa (2), Sławięcice (2), Koźle Port (1), Kłodnica (4), Pogorzelec (10), Śródmieście (8, Kuźniczka (2) i Lenartowice (1).

Dodatkowo przy rewitalizacji placów zabaw na osiedlu Blachownia zainstalowano jedną kamerę, a na osiedlu Piastów zainstalowano aż 25 kamer. Plac Młodzieży na osiedlu Śródmieście również został wyposażony przez MOSiR w dodatkowe 12 kamer, które są obsługiwane przez Straż Miejską.

Centrum monitoringu znajduje się w jednym z pomieszczeń Urzędu Miasta. Na ścianie wisi wielki ekran, na którym miejscy strażnicy mogą wyświetlać obraz z kamer. Znajdują się w nim także stanowiska komputerowe, przy których mogą oni sterować i przełączać się między poszczególnymi punktami.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting