W Kędzierzynie-Koźlu powstanie ponad 200 nowych mieszkań

Wnioski o najem przyjmowane będą po świętach. Zainteresowanie jest duże.

W środę 20 marca władze miasta Kędzierzyna-Koźla zorganizowały konferencję prasową na której przedstawiły szczegółowe założenia projektu SIM Opolskie i związanej nim budową sześciu nowych bloków mieszkalnych. Pięć z nich powstanie przy ulicy Jasnej a jeden przy ul. Karpackiej.

– Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się oficjalny nabór wniosków od zainteresowanych mieszkaniami w pierwszym budynku – mówiła podczas środowej konferencji prezydent Sabina Nowosielska.

W sumie w sześciu blokach powstanie 220 mieszkań. Pieniądze na budowę mieszkań mają pochodzić w znacznej części z rządowych funduszy, m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego. Od 15 do 25 procent kosztów budowy wkładać jednak będą przyszli najemcy mieszkań, którzy po co najmniej 15 latach uzyskają możliwość tzw. dojścia do własności. Po wybudowaniu mieszkań SIM ma się też odpłatnie zajmować ich zarządzaniem. Do spółki SIM Południe przystąpiły także gminy Baborów, Branice, Kietrz, Otmuchów, Strzelce Opolskie, Walce, Głogówek, Prudnik i Ujazd.

SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Program jest skierowany do osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

W pierwszym etapie działalności, spółka zamierza wybudować 1538 nowych lokali mieszkalnych, które będą zlokalizowane częściowo na gruntach Krajowego Zasobu Nieruchomości a częściowo na działkach należących do poszczególnych samorządów.

“Nasza działalność oparta jest na ścisłej współpracy z gminą, której celem jest stworzenie atrakcyjnej oferty mieszkaniowej dla lokalnej społeczności z wykorzystaniem finansowania oferowanego w ramach programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego. SIM Opolskie jako podmiot not for profit nie działa w celu osiągnięcia zysku, co pozwala nam stworzyć przystępną cenowo ofertę najmu na dogodnych dla mieszkańca warunkach. Skarb państwa oraz samorządy jako udziałowcy stanowią gwarancję realizacji celów statutowych SIM” – czytamy na oficjalnej stronie SIM Południe.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting