Są kolejne mieszkania do remontu

Urząd Miasta przedstawił listę lokali gminnych, które będą przeznaczone na wynajem. Trzeba jednak mieć pieniądze na ich odnowienie.

Mieszkania do remontu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Idea jest taka, że gmina wyciąga z ewidencji pustostany i wstawia je na listę do wynajmu. Wśród kilku warunków które trzeba spełnić, aby móc odebrać klucze, najważniejszy dotyczy posiadania gotówki potrzebnej na remont. Chodzi o koszty rzędu od 30 do nawet 100 tysięcy złotych w przypadku największych mieszkań.

– Gmina Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła właśnie kolejną procedurę wynajmu takich mieszkań. Na liście znajduje się 14 adresów – poinformował Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Powierzchnia pokoi w mieszkaniach przeznaczonych do remontu dla pojedynczych osób waha się od 15 do 70 m2. W przypadku gospodarstw wieloosobowych obowiązuje przelicznik minimum 10 m2 na osobę. Zainteresowani mieszkańcy mogą oglądać wybrane przez siebie lokale 13 grudnia 2021r. (od godz. 14:00 do godz. 16:00) oraz 15 grudnia 2021r. (od godz. 11:00 do godz. 13:00).

Lokalizacje są ciekawe. W ofercie jest na przykład 100 metrowe mieszkanie na ulicy Piastowskiej, którego remont prawdopodobnie kosztować będzie niecałe 70 tysięcy złotych. Nieco ponad 100 tys. złotych trzeba będzie przeznaczyć na odnowienie mieszkania na ulicy Żeglarskiej, gdzie dwa pokoje mają łączną powierzchnię aż 75 metrów kwadratowych. Dla osób szukających mniejszych metraży jest kawalerka na Krasickiego, gdzie koszt remontu wyniesie 40 tys. zł.

Termin planowanej wizyty trzeba wcześniej uzgodnić z Miejskim Zarządem Budynków Komunalnych (tel. 77 483 48 85). Osoby spełniające warunki mogą złożyć wnioski na maksymalnie dwa lokale. Należy to zrobić do 21 grudnia br. Samorząd zweryfikuje wszystkie zgłoszenia, przyznając im określoną liczbę punktów. Z osobą, która złożyła najwyżej oceniony wniosek, gmina zawrze umowę przedwstępną na dane mieszkanie, która określi termin remontu, zakres, koszty i zasady rozliczenia. Mieszkańcy, którzy odświeżą lokale zgodnie z tymi ustaleniami, wynajmą je na czas nieoznaczony. Po pięciu latach gmina sprzeda mieszkania najemcom, jeśli będą zainteresowani wykupem.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting