Nasze miasto musi być ze wszech miar atrakcyjne

Rozmowa z » Jackiem Królem, radnym miejskim.

– Właśnie mija pana pierwsza, być może nie ostatnia kadencja w radzie miasta Kędzierzyna-Koźla. Jakie z perspektywy radnego potrzeby miasta i jego mieszkańców należałoby w najbliższym czasie zrealizować?
– Tych potrzeb na pewno jest wiele i będą one się zmieniać wraz z upływającym czasem i zmieniającymi się warunkami w jakich żyjemy oraz od wymagań jakie mieszkańcy zgodnie z duchem czasu będą stawiać przed radnymi i urzędnikami zarządzającymi miejskim organizmem.

Jedną z takich potrzeb jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Sprawdzonym rozwiązaniem jest sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych powiadamiająca poruszające się po drodze pojazdy o zamiarze przejścia pieszego przez pasy. Gdy pieszy zostanie wykryty przez fotokomórkę, pojawia się na słupku przy przejściu jaskrawe czerwone światło, które ostrzega kierowców samochodów iż na przejściu jest człowiek.

Rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w dni pochmurne, o zmroku, czy niepogodzie podczas deszczu i śniegu. Mamy podobne rozwiązanie w Koźlu na ulicy Łukasiewicza, ale proponowane przeze mnie rozwiązanie jest odporne na zabrudzenia wywołane np. błotem pośniegowym i samym śniegiem, gdyż sygnalizacja jest w słupku, któremu śnieg czy błoto niestraszne. Rozwiązanie z punktu widzenia dzisiejszej techniki jest banalnie proste i może być nawet zasilane solarnie. Jestem przekonany, że gdybyśmy takie rozwiązanie wdrożyli masowo na naszych przejściach to bezpieczeństwo mieszkańców wyraźnie by wzrosło.

Kolejnym elementem poprawy bezpieczeństwa pieszych jest oświetlanie samych przejść dla pieszych poprzez montaż latarni ledowych na przejściach. Są miejsca gdzie przy wymianie oświetlenia ulicznego jest ono dokładane, ale chciałbym, żeby każde przejście było dobrze oświetlone i ze słupkami sygnalizacyjnymi dla pieszych. Skoro jesteśmy jeszcze przy oświetleniu to mieszkańcy często zwracali mi uwagę na to iż latarnie zazwyczaj oświetlają drogę, a sam chodnik biegnący wzdłuż tej drogi jak to ma miejsce przy alei Lisa, już jest po prostu ciemny. Prostym rozwiązaniem byłoby domontowanie lub wymiana tychże latarni na takie które świecą na obie strony.

Pozostaje również bieżące dbanie o jakość tego oświetlenia ze względu na rozrastanie się drzew i krzewów które zasłaniają latarnie. Takie podcięcia pielęgnacyjne trzeba robić na bieżąco i najlepiej póki jeszcze się drzewa nie zazieleniły. A niestety często jest tak jak np. na ścieżce pieszo rowerowej pomiędzy Sławięcicami a Blachownią gdzie nie ma komu zadbać oto co zostało dla mieszkańców zrobione.

Kolejną sprawą o której często rozmawiałem z mieszkańcami jest problem postępującej nie tylko depopulacji, ale co się z tym wiąże starzeniem się społeczeństwa.
Ze strony miasta w tym zakresie wiele się czyni dla starszych mieszkańców należy też pamiętać o potrzebach młodych mieszkańców naszego miasta. Świetnie funkcjonuje na kozielskiej Wyspie zwłaszcza w okresie letnim strefa rozrywki. Uważam, że miasto powinno się zaangażować w stworzenie takiego ośrodka, ale całorocznego w Kędzierzynie. Mieszkańcy zgłaszali propozycje zagospodarowania w formule jak sądzę możliwej do podjęcia, a mianowicie partnerstwa publiczno-prywatnego i utworzenie strefy relaksu z wykorzystaniem naturalnego zbiornika wodnego jakim jest tzw. Trójkąt na osiedlu Piastów. W związku z tym iż jest to teren prywatny mowa jest o partnerstwie publiczno-prywatnym. Dlaczego? Otóż nie sądzę, by jakikolwiek prywatny przedsiębiorca był w stanie zaryzykować wydanie kilku milionów złotych na budowę infrastruktury i zagospodarowanie terenu. Miasto uważam stać na takie inwestycje, które będą służyć mieszkańcom. Mogłoby powstać całoroczne oparte o sąsiedztwo wody centrum rozrywki zaprojektowane z myślą o młodszej części naszego społeczeństwa. Pomysłów było wiele, ale to jest już temat do miejskiej debaty.

– To bardzo ciekawe innowacyjne propozycje pierwszy raz pojawiające się w przestrzeni publicznej, ale czy coś jest do poprawienia w mieście?

– Zawodowo zajmuję się transportem publicznym pracując w PKS-ie w Strzelcach Opolskich. Kiedyś byłem Członkiem Zarządu MZK w Kędzierzynie-Koźlu. Samo działanie komunikacji można uznać za niezłe, a tabor mamy nowoczesny. Nie chciałbym tutaj rozwijać całości zagadnienia, bo brakłoby nam łamów gazety, ale ogólnie uważam, że przed przyszłymi władzami miasta powinna stanąć kwestia konsekwentnego programu obniżania poziomu zaangażowania finansowego miejskiej kasy w przewóz osób. Otóż kiedyś miasto dopłacało około drugi tyle co wynosiły wpływy z biletów. Teraz jest to zdecydowanie więcej. Oznacza to tyle iż transport jest coraz bardziej deficytowy. Oczywiście gmina nasza ma obowiązek zorganizowania miejskiego transportu publicznego, ale uważam, że należałoby tak pokierować komunikacją aby móc skorzystać z różnych możliwości finansowania zewnętrznego, by z roku na rok nasze dotacje z budżetu miasta zmniejszały się. Podobnie jest w innych jednostkach takich jak Miejski Zarząd Budynków Komunalnych, kompleks basenów Wodne Okko, miejskie rowery itd. Wszystkie te podmioty są potrzebne, ale mieszkańcy podczas rozmów są za idącymi oszczędnościami jeśli chodzi o pokrywanie deficytów.

Kolejną palącą potrzebą miasta jest dostępność mieszkań. Udało się pozyskać inwestora jakim są Eko-Okna. Kilkaset nowych miejsc pracy jest nam bardzo potrzebne. Jeśli chcemy, aby miasto się zaludniało potrzebujemy mieszkań. Uważam iż miasto powinno stymulować to budownictwo udostępniając tereny pod zabudowę wielorodzinną i to w samym Kędzierzynie, Blachowni i Sławięcicach, tak by było to blisko fabryki Eko-Okna. Mamy w różnych miejscach tereny, ponadto moglibyśmy pozyskać tereny od Lasów Państwowych i tworząc infrastrukturę oraz uzbrojenie terenu pobudzić budownictwo. Uważam, że to prywatni deweloperzy powinni budować mieszkania, ale miasto powinno brać w tym udział i w zamian za grunt pozyskiwać np. udział w mieszkaniach przeznaczanych potem jako służbowe. Stawka o jaką walczymy jest wysoka, gdyż tylko pozyskując nowych mieszkańców i uatrakcyjniając miejską przestrzeń jesteśmy w stanie przeciwstawić się depopulacji, która nas dotyka.

Pytał: Leszek Stański

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting