Kędzierzyńskiej oczyszczalni ścieków groziło zalanie

Uchronił ją zbiornik Racibórz – poinformowały Wody Polskie. Alarm przeciwpowodziowy dla Kędzierzyna-Koźla został właśnie odwołany.

We wtorek po południu Odra w Koźlu ma poziom 460 cm, co oznacza, że stan ostrzegawczy pozostaje przekroczony o 60 cm. Wojewoda opolski o godzinie 16.00 odwołał jednak alarm przeciwpowodziowy w powiatach głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim, brzeski, nyskim, Opolu, Gorzowie Śląskim i Praszce.

Wysoki poziom wody w Kędzierzynie-Koźlu przez jakiś czas będzie się jeszcze utrzymywał ze względu na napełnienie zbiorników Racibórz Dolny oraz Buków. Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie wskazuje przede wszystkim na rolę tego pierwszego w zapanowaniu nad żywiołem w ciągu ostatnich kilku dni. Według WP jego uruchomienie pozwoliło nie dopuścić do zalania oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie-Koźlu, co zdarzyło się podczas powodzi 10 lat temu.

“W ciągu 6 dni (od 14.10.2020 do 19.10.2020) praca zbiornika Racibórz Dolny umożliwiła ochronę wielu miejscowości przed zalaniem. Wśród nich były m.in.: Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Koźle, Brzeźce” – czytamy w komunikacie Wód Polskich. Dodatkowo Wody wymieniają także wspomnianą kędzierzyńską oczyszczalnię jako potencjalnie zagrożoną.

Piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz Dolny (pierwsze w historii) rozpoczęło się 14 października, ok. godz. 15:30. Do godziny 09:00 dnia 19 października 2020 r. zbiornik zretencjonował około 45 mln m3 wody, przy rezerwie powodziowej 140 mln m3. Maksymalnie polder wypełniony był w około 27% (50,5 mln m3).

“W trakcie magazynowania wody nastąpiło istotne zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30 proc.. Aktualnie zbiornik posiada około 75% rezerwy” – czytamy w opracowaniu Wód Polskich.

Wraz ze zbiornikiem Racibórz współpracował także polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3. Część sterowalna zbiornika obecnie jest zamknięta – woda jest maksymalnie spiętrzona (w stosunku do rzędnej wody w korycie), przez co woda w korycie Odry opada. Aktualnie zbiornik zretencjonował około 8 mln m3 (maksymalnie było to 17 mln m3, czyli 31 proc. pojemności polderu).

O ile zbiornik Racibórz sprawdził się podczas zagrożenia powodzią, to eksperci wskazują na pewną niekonsekwencję dotyczącą jego faktycznego przeznaczenia zapisanego w dokumentacji projektowej. Według instrukcji zarządzania polderem napełnianie powinno się rozpocząć przy przepływie fali na Odrze o prędkości 1200m3/s. Na szczęście zdecydowano o wcześniejszym rozpoczęciu wypełniania zbiornika Racibórz, konkretnie przy przepływie 800 m3/s. Brak tej decyzji skutkowałby tym, że poziom wody byłby wyższy o ok 50cm.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting