Już nie brakuje u nas policjantów

Na początku roku był tylko jeden wakat. Takiej sytuacji komendant powiatowy nie miał od bardzo dawna.

Przez lata policja zachęcała do wstąpienia w jej szeregi i podkreślała, że w formacji jest sporo wakatów. I faktycznie, funkcjonariuszy brakowało, w Kędzierzynie-Koźlu liczba wakatów sięgała nawet 30. Ale to już przeszłość.

– Na początku roku 2021 mieliśmy wolny jedynie jeden etat, co chyba nie miało wcześniej miejsca w historii kędzierzyńskiej policji – mówi Hubert Adamek, komendant w Kędzierzynie-Koźlu. – To przełoży się na większą liczbę patroli na ulicach naszego miasta, także pieszych, o co zawsze mieszkańcy prosili i zwracali na to uwagę.
Oczywiście świeżo przyjęci funkcjonariusze muszą odbyć jeszcze kilkumiesięczne szkolenie. Jak mówią funkcjonariusze, duże zainteresowanie służbą w policji trzeba tłumaczyć przede wszystkim stabilnością zatrudnienia w państwowej jednostce oraz dobrymi zarobkami i możliwością awansu. Początkujący funkcjonariusz może liczyć na wynagrodzenie ponad 3000 zł na rękę.

– Praca jest wymagająca, ale jednocześnie ciekawa i już po kilku latach jest co wspominać. Policja to wyjątkowa służba i nie jest się policjantem tylko w pracy, ale także po służbie wymagana jest odpowiedzialna i godna policjanta postawa – mówi komendant. Wśród nowo przyjętych funkcjonariuszy prawie połowę stanowią kobiety, co jest trendem w całej polskiej policji. Świeży policjanci przez pierwsze trzy  lata pracują w ogniwach interwencyjno-patrolowych lub w ruchu drogowym. Pozwala to nabyć im niezbędnego doświadczenia i poznać pracę policji od podstaw. Wśród kędzierzyńskich policjantów byli – także absolwenci kędzierzyńskiego liceum profilowanego mundurowego.

– Obecnie mamy 201 etatów policyjnych i zgodnie z przepisami ta liczba na razie nie będzie się zwiększać. Cały czas prowadzimy nabór do Policji, gdy będą pojawiać się wolne etaty w związku z odejściami na emerytury na pewno będziemy przyjmować do służby nowe osoby. Muszę przyznać, że media bardzo nam pomogły w ostatnim czasie informując o tym, za co bardzo dziękuję – podsumowuje Hubert Adamek.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting