Budżet Kędzierzyna-Koźla na 2024. Miasto skupia się na inwestycjach

Tegoroczne wydatki na zadania inwestycje mają wynieść 117 mln złotych. To dużo więcej, niż w poprzednich latach.

– Kiedyś byliśmy dumni, gdy mogliśmy przeznaczyć 50 mln zł na inwestycje. A dziś to 117 mln zł, co stanowi 26 procent całego budżetu – podkreśla prezydent Sabina Nowosielska.

Największą inwestycją będzie budowa łącznika do obwodnicy za 67 mln złotych, z czego w tym roku na ten cel wydanych zostanie aż 55 mln złotych. Pozwoli on uwolnić mieszkańców Blachowni i Sławięcic od tranzytu ciężarówek przez ich osiedla. Łącznik będzie miał 2,7 kilometra długości z czego ponad 300 metrów stanowić będzie most pokonujący rzekę Kłodnicę i Kanał Gliwicki. Nowa droga do istniejącej już infrastruktury wepnie się za pośrednictwem dwóch rond: przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Energetyków oraz na obwodnicy północnej. Tej ogromnej budowy podjęła się firma Trakcja S.A. z Warszawy, która już ruszyła z pracami. Zgodnie z deklaracją wykonawcy w pierwszym etapie nastąpią prace związane z niezbędną wycinką oraz wykonaniem dróg dojazdowych do inwestycji. Łącznik do obwodnicy północnej uzupełni układ dróg skomunikowanych z autostradą A4, ułatwiając poruszanie się mieszkańcom powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego.

Prawie 26 mln zł gmina przeznaczy na adaptację budynku po byłej szkole podstawowej nr 6 przy ulicy Stalmacha, gdzie powstaną tzw. mieszkania wspomagane. Po likwidacji gimnazjów uczniów i infrastrukturę „szóstki” przeniesiono do budynku po PG4, a sam gmach opustoszał. Miasto długo szukało przeznaczenia na niego, ostatecznie zdecydowano, że będzie służył seniorom. W placówce swoje siedziby znajdą m.in. Gminne Centrum Seniora oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powstaną pokoje pobytu dziennego, jadalnia wraz z zapleczem kuchennym i sala konferencyjna. Ponadto znajdować się tam będzie kilkadziesiąt mieszkań przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Teren wokół budynku wypięknieje i zazieleni się.

– Będziemy kontynuować tzw. ledyzację, czyli wymianę starego typu oświetlenia na ulicznych latarniach. W tym roku przeznaczyliśmy na to 6,3 mln złotych, a cała umowa opiewa na kwotę 8,8 mln złotych – informuje Sabina Nowosielska. – Pozwoli nam to na wymianę praktycznie wszystkich lamp na latarniach w naszym mieście.

Miasto będzie także realizować zadania drogowe, na które pozyskano dofinansowanie. Wyremontowane zostaną ulice Nektarowa, Grabskiego, Sienkiewicza. Dokończone zostaną ulice Kościelna i Zaścianek.
– Jest szansa, że wyremontowanych ulic będzie więcej, ale to zależy od ilości pozyskanych środków, co okaże się pod koniec lutego – zaznacza prezydent Sabina Nowosielska. – Będziemy także kontynuować rozbudowę miejskiego monitoringu na który przeznaczymy 1,2 mln zł. Ta inwestycja być może przez wielu niedoceniana, ale działa ona prewencyjnie i przestępcy, czy też okazjonalni wandale nie mogą już się czuć tak pewnie jak przed laty.

Jak tłumaczy włodarz miasta, policja korzysta z nagrań gminy i na ich podstawie podejmuje czynności. – Z tego co mi wiadomo te materiały są wielkim wsparciem przy ujęciu przestępców – podkreśla Sabina Nowosielska. – Często są nagrywane wybryki młodzieży, która nie zdaje sobie sprawy z monitoringu, a niektóre zdarzenia gdybyśmy tylko mogli opublikować, to rodzice mieliby poważne powody do wstydu. Także w tym roku będziemy od maja kontynuować współpracę w zakresie miejskich rowerów dla naszych mieszkańców.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting