Bezpłatne badania w kierunku jaskry

Diagnostykę przeprowadzi SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Wyznaczono dwa terminy.

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która polega na jego postępującym zaniku (tzw. neuropatia jaskrowa). Zmiany zanikowe w nerwie wzrokowym są nieodwracalne i bez leczenia powodują stopniowo pogłębiającą się utratę wzroku.

Tegoroczny Światowy Tydzień Jaskry jest obchodzony od 12 do 18 marca br.. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu już kolejny raz przystąpi do tej ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań profilaktycznych. – Wzorem lat ubiegłych zapraszamy Państwa na badania profilaktyczne w kierunku jaskry. Jaskra może dotyczyć każdego, zarówno dorosłych, jak dzieci i młodzież, ale przede wszystkim seniorów. Jest to choroba nieuleczalna i utraconego wzroku nie można odzyskać. Stąd rozpoznanie stanowi pierwszy krok do leczenia – mówi Kierownik Oddziału Okulistycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu lek. med. Anna Banaś-Cebula.

Specjalistyczne badania okulistyczne można wykonać nieodpłatnie, bez wymaganego skierowania i wcześniejszej rejestracji. W tym roku SP ZOZ działam wspólnie – jako partner medyczny – z klubem Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. – Już w niedzielę, 12 marca br., zapraszamy do Hali Azoty, gdzie jako Partner Medyczny Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle będziemy proponowali dla wszystkich chętnych okulistyczne badania profilaktyczne w kierunku jaskry od godziny 13:00 do 17:00 – informuje Adam Liszka, rzecznik SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle.

Drugim terminem jest piątek, 17 marca br., wtedy zapraszamy na Oddział Okulistyki naszego szpitala w Koźlu. Ze względów logistycznych na ten termin (17.03.2023) wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Od 13.03 do 16.03 br. w godzinach od 8.00 do 14.00 pod numerami telefonów: 77 406 24 95 ; 77 40 62 408.

Wszyscy Pacjenci w przypadku których wyniki badań będą wymagały dalszej konsultacji lub opieki, zostaną nią objęci. Diagnostyka przesiewowa w kierunku jaskry obejmie badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z Pacjentem. Badania są głównie przeznaczone dla osób które nie korzystały z wizyty u okulisty przynajmniej rok i u których wcześniej nie zdiagnozowano tej choroby.

– Przypominamy, że dla osób powyżej 40 roku życia, zwłaszcza będących w grupie ryzyka, bardzo ważne jest profilaktyczne, systematyczne badanie się u lekarza okulisty. Szczególnie jeśli mają współtowarzyszące choroby takie jak: choroby kardiologiczne, cukrzyca, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, wysoka krótkowzroczność, przebyte operacje i urazy oka, stosowanie sterydów, życie w ciągłym stresie i bóle głowy – informuje Adam Liszka.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting