Oddział zakaźny może u nas zostać na dłużej

Resort zdrowia twierdzi, że decyzja w sprawie przekształcenia kozielskiego szpitala jednoimiennego w wielooddziałowy zależy wyłącznie od wojewody. Czy rozważana jest koncepcja  innego rozwiązania czyli tzw. „szpitala mieszanego” okaże się niebawem.

Władze powiatu poinformowały o odpowiedzi, jaką dostały od ministra zdrowia na apel w sprawie przywrócenia szpitala wielooddziałowego. Resort twierdzi, że „zakres obecnych świadczeń jest tymczasowy. Wynika on wprost z decyzji wojewody opolskiego, zawierającej polecenie przeprofilowania szpitala w jednoimienny do odwołania: – napisało ministerstwo. Dalej pisze, że zamiana szpitala do poprzedniego stanu wymaga zmiany lub odwołania decyzji wojewody.

– W piśmie nie podano szczegółów ani daty, kiedy szpital mógłby przynajmniej częściowo zacząć powracać do poprzedniej działalności – poinformował Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. – Dziś takich informacji nie przekazało też ministerstwo zdrowia tłumacząc, że sytuacja szpitali jednoimiennych jest wciąż analizowana. Wcześniej natomiast ministerstwo ogłosiło, że na początku czerwca podana ma zostać lista szpitali, które będą przekształcane w pierwszej kolejności.

Zatem wariantem, który mógłby zostać zrealizowany może być koncepcja „szpitala mieszanego”. Chodzi o możliwość pozostawienia oddziału zakaźnego z przeznaczeniem do leczenia chorych na koronawirusa i jednocześnie uruchomienie wielooddziałowego szpitala powiatowego.

Taki scenariusz wydaje się dość prawdopodobny z kilku logicznych powodów.

Przede wszystkim zagrożenie koronawirusem nie zniknie jeszcze przez wiele miesięcy. Jednocześnie szpital w Koźlu jest obecnie jedynym dedykowanym dla chorych na COVID-19 w woj. opolskim. Co prawda w Nysie i Opolu znajdują się oddziały zakaźne, ale liczba łóżek może nie wystarczyć na leczenie kilkudziesięciu chorych w jednym momencie. A tylu mamy przeciętnie na dobę na etapie wypłaszczenia epidemii. Ponadto wydzielenie oddziału zakaźnego nie wymaga wcale zajmowania zbyt dużej powierzchni kozielskiego szpitala. Teoretycznie jeden, czy nawet dwa oddziały można przenieść na Judyma, gdzie znajdowały się kiedyś.

Decyzje w tej sprawie mają zapaść w najbliższych dniach.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting