Grupa Azoty kupiła niemieckiego potentata z branży nawozowej

920

Transakcja kosztowała 220 milionów euro. Została zrealizowana w poniedziałek.

Grupa Azoty nabyła 25 000 udziałów stanowiących 100 procent kapitału zakładowego w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Münster. To właściciel firmy COMPO EXPERT, która jest globalnym producentem nawozów specjalistycznych . Grupa Azoty zapłaciła za to 226 tysięcy euro.

– Nasze zaangażowanie w segment nawozów specjalistycznych jest odpowiedzią na zmiany w otoczeniu rynkowym. Transakcja przejęcia COMPO EXPERT wpisuje się w strategię zakładającą wzmacnianie pozycji Grupy Azoty wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa. Przejęcie COMPO EXPERT otwiera też przed Grupą nowe możliwości dywersyfikacji działalności biznesowej, przy równoległym pozyskaniu wysoko innowacyjnej technologii i know-how oraz rozwiniętej sieci dystrybucji. Grupa od wielu lat planowała uzupełnienie portfolio o produkty specjalistyczne. Ta transakcja pozwoli jej rozszerzyć znacząco bazę klientów o producentów bardziej wymagających roślin – powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Do podpisania umowy pomiędzy Grupą Azoty a spółką Goat Netherlands B.V. doszło we wrześniu br. W minionych miesiącach zgody na nabycie przez Grupę Azoty 100 procent udziałów w Grupie COMPO EXPERT udzielili udziałowcy Azotów oraz organy antymonopolowe w Niemczech, Austrii i Turcji. Tym samym spełniły się warunki konieczne, zastrzeżone w umowie sprzedaży.

Grupa COMPO EXPERT jest niezależnym, globalnym producentem nawozów specjalistycznych, który sprzedaje swoje produkty do blisko 100 krajów. Spółka od wielu lat posiada bardzo mocną i ugruntowaną pozycję w Europie. Ma również silną obecność na rynkach Ameryki Południowej i Północnej oraz w Azji, gdzie dodatkowo realizuje strategiczne partnerstwo na najbardziej dynamicznych światowych rynkach Chin i Indii.

 

fot. Grupa Azoty ZAK S.A.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting