Zawiozą na Kresy 600 paczek

Członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle jadą na Litwę. Przekażą dary naszym rodakom.

Rozpoczął się finał akcji “Jeden naród ponad granicami”. W środę w hali Śródmieście kilkudziesięciu członków i sympatyków SPKK zorganizowało pakowanie paczek z darami dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach wschodnich.

– Wyjeżdżamy na Litwę pięcioma busami – tłumaczy Krzysztof Tyliszczak, prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. – Będziemy tam w piątek, sobotę i niedzielę. Odwiedzimy wiele miejscowości, gdzie mieszkają Polacy i wręczymy im paczki świątecznej. To wyraz naszej pamięci o rodakach mieszkających na Kresach.

Kędzierzynianie odwiedzą między innymi Soleczniki, gdzie ponad 80 procent mieszkańców stanowią Polacy. Działają tam liczne polskie organizacje a także szkoła ucząca w naszym języku. – W akcji chodzi nie tylko o wparcie dla będących w potrzebie materialnej rodaków, ale również podtrzymanie pewnych więzi i kontaktów – zaznacza Piotr Niewadzisz, wiceprezes SPKK.

W sumie na Kresy pojedzie aż 600 paczek. Zbierane były przez dzieci i młodzież z kilkudziesięciu szkół i przedszkoli w regionie. Najbardziej aktywne placówki oświatowe zostaną nagrodzone przez stowarzyszenie.

W paczkach znajdują się przede wszystkim produkty żywnościowe o długotrwałym terminie przydatności do spożycia, a także kartki z życzeniami od mieszkańców powiatu kędzierzyńskiego. Patronat nad akcją sprawują prezydent miasta Sabina Nowosielska oraz starosta Paweł Masełko.

– Dziękujemy setkom, a nawet tysiącom mieszkańców miasta i regionu za wielkie zaangażowanie w akcję – mówią członkowie SPKK. – Dziękujemy również proboszczom miejscowych parafii, którzy umożliwili nam organizację zbiórek darów oraz datków, które przeznaczone są na akcję. Przekażemy Polakom na Litwie najlepsze życzenia od mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting