Ruszył remont kamienicy przy ulicy Żeromskiego

Po przebudowie budynek ma zostać przeznaczony na mieszkania pod wynajem i lokale usługowe.

Kamienica przy ulicy Żeromskiego w Koźlu to jedna z najbardziej okazałych nieruchomości na kozielskiej starówce. Jednocześnie jest najbardziej zdewastowana i od lat szpeci tę część miasta. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się stamtąd w 1985 roku. Obiekt nie ma między innymi dachu, a także okien i większości drzwi.

Cztery lata temu rząd miasta poinformował, że jest prywatny inwestor, który ma prawa do dysponowania kamienicą i chce ją odnowić. Rada miasta podjęła nawet specjalną uchwałę, która pozwoliła starać się inwestorowi o odbudowę budynku i urządzenie w nim mieszkań. W 2021 inwestor dostał wszelkie pozwolenia, a z dokumentacji wynikało, że w odrestaurowanej kamienicy miałoby znaleźć się 40 mieszkań o łącznej powierzchni 1756 metrów kwadratowych.

Prace długo jednak nie mogły ruszyć. Inwestor przez kilka lat napotykał na kłopoty. Chodziło m.in. uzgodnienie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który nakazał sporządzenie dodatkowej dokumentacji konserwatorskiej, dotyczącej elementów wewnętrznej aranżacji i wykończenia. Dopiero po jej otrzymaniu właściciel mógł ponownie wystąpić do konserwatora zabytków o uzgodnienie co z kolei mogło dać podstawę do wydania pozwolenia na budowę. Dopiero w 2024 roku udało się rozpocząć prace. Zgodnie z planami obecnego inwestora, budynek po remoncie zostanie przeznaczony pod wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych.

Kamienica przy Żeromskiego została wybudowana na przełomie XIX I XX wieku w stylu eklektycznym. Jest to budowla narożna, murowana z czerwonej cegły licowej na rzucie litery “L”, ze ściętym narożnikiem, w którym osadzono wykusz, zwieńczony hełmem kopulastym. Posiada bogate detale architektoniczne wykonane w tynku. Ma trzy kondygnacje – na drugiej, nad otworami okiennymi są widoczne na przemian trójkątne i zamknięte tzw. łukiem nadwieszonym naczółki. Otwory okienne na trzeciej kondygnacji są wzbogacone obramieniami z kluczem. Na parterze widoczne jest boniowanie.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting