Szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi. Kontakt: RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803 lub 77 44 13 810

Ozdrowieńcy proszeni o oddawanie osocza

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim COVID-19 pokonało już 709 osób. Na razie bardzo niewielka część z nich zdecydowała się oddać osocze dla potrzeb leczenia innych chorujących.

Terapia osoczem to wciąż jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z negatywnymi skutkami zakażenia koronawirusem. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim do soboty 14 listopada COVID-19 przechorowało 709 osób. Na razie bardzo niewielka część z nich zdecydowała się oddać osocze. Tymczasem Regionalna Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zachęca do zgłaszania się.

Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Zgłoś się do RCKiK, umów się na wizytę i oddaj osocze dla potrzebujących.

Możesz pomóc pacjentom, u których przebieg choroby jest ciężki i przyczynić się do uratowania ich zdrowia lub życia. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec?

– osoby po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19,
u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,

– osoby bez ciężkiej, przewlekłej choroby,

– osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonywanej operacji, zabiegu endoskopowego,
– osoby, które spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Osoby, które w przeszłości otrzymywały przetoczenia krwi lub jej składników oraz kobiety, które były kiedykolwiek w ciąży podlegają odrębnej procedurze: pobranie próbki krwi i oznaczenia przeciwciał do antygenów HLA przed donacją osocza.

Szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Kontakt: RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803 lub 77 44 13 810

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting