Lampy sodowe całkowicie znikną z Kędzierzyna-Koźla

2,5 tysiąca starych opraw zostanie wymienionych na nowoczesne ledy.

Stare lampy odchodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawia się energooszczędne oświetlenie leowe. Jak podkreślają samorządowcy, zapewnia to oszczędność energii w wysokości co najmniej 50 procent w skali roku. Gmina Kędzierzyn-Koźle także inwestuje w nowe rozwiązania.

– Do końca marca przyszłego roku całe miasto będzie świecić na ledowo. Kędzierzyn-Koźle wchodzi w kolejny etap świetlnej rewolucji – informuje Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu. – Ostatnie 2,5 tysiąca opraw sodowych zostanie wymienionych na nowoczesne i ekologiczne. Pozwoli to zaoszczędzić miliony złotych rocznie na rachunkach za prąd.

Jak informuje urząd, w najbliższych miesiącach w Kędzierzynie-Koźlu wymienionych zostanie 825 słupów i 2508 opraw oświetleniowych oraz zamontowane zostaną sterowniki umożliwiające zdalną redukcję mocy.

“Całość zadania będzie kosztować 8,8 miliona złotych, z czego 5 milionów złotych będzie stanowić dofinansowanie. Na ten cel gmina skutecznie pozyskała środki w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” – Program Inwestycji Strategicznych. Planowana oszczędność w rachunkach za prąd wyniesie blisko milion złotych rocznie” – czytamy w komunikacie prasowym.

Technologia ledowa nie jest nowością w Kędzierzynie-Koźlu. Realizowana aktualnie inwestycja dokończyły dzieła i spowoduje, że niemal wszystkie latarnie uliczne w Kędzierzynie-Koźlu będą posiadać energooszczędne oprawy. Przypomnijmy, że pierwszy etap ledyzacji został przeprowadzony w 2019 roku. Obejmował on wymianę 528 słupów oraz 2504 opraw oświetleniowych. Zrealizowane 3 lata temu zadanie również generuje blisko milionowe oszczędności w skali roku.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting