Kozielski szpital wreszcie odmrożony

Od środy znów może przyjmować pacjentów „niecovidowych”. Do ich dyspozycji jest około 130 łóżek.

Dyrekcja SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle przedstawiła w poniedziałek szczegóły dotyczące przywrócenia szpitala przy ulicy Roosevelta standardowej opiece medycznej. Od środy odmrożone jest większość oddziałów. Dla tzw. pacjentów niecovidowych będzie przeznaczonych 130 łóżek. Dla zakażonych koronawirusem zarezerwowane są 72 miejsca.

– Od 26 maja będziemy gotowi do bezpiecznego przejęcia pacjentów niecovidowych na oddziały: intensywnej terapii, okulistyczny, chirurgiczny, urologiczny i laryngologiczny. Oddziały te będą przyjmowały pacjentów tylko nie zakażonych koronawirusem – poinformował w poniedziałek dyrektor kozielskiego szpitala Jarosław Kończyło.

Szpitalny Oddział Ratunkowy, urazowo-ortopedyczny, ginekologii i położnictwa, oddział neonatologiczny z pododdziałem patologi noworodka oraz oddział pediatrii będą pracowały w systemie hybrydowym. – Oddział neurologii będzie jeszcze pracował tylko dla pacjentów z koronawirusem dodał dyrektor Kończyło.

Nocna i świąteczna opieka medyczna obecnie będzie realizowana dalej w budynku przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu.  Od 26 maja na potrzeby diagnostyki szpitalnej oraz pacjentów przychodni przyszpitalnej uruchomiona zostanie pracownia tomografii i rezonansu magnetycznego firmy Helimed na terenie placówki. Natomiast dla pacjentów tzw. zewnętrznych, działa placówka przy ulicy Cichej w Kędzierzynie-Koźlu.

– Ponownie otwieramy możliwość prowadzenia porodów rodzinnych. Bez testów będą przyjmowane pacjentki z udokumentowanym przebyciem COVID-19 w ostatnim półroczu (od momentu przyjęcia) lub posiadają pełny cykl dwóch szczepień przeciwko SARS-CoV-2 (ew. 1 dawkę w przypadku szczepionki firmy Johnson&Johnson). U pacjentek, które nie mogą wykazać się powyższym będą wykonywane szybkie testy PCR – podkreślił dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora SP ZOZ.

Osoby, które miały planowane przyjęcie do szpitala przed epidemią koronawirusa będą sukcesywnie przyjmowane zgodnie z ustaleniam i wskazaniami medycznymi. Wszyscy pacjenci przyjmowani do szpitala będą wypełniali obowiązkowe ankiety m.in. dotyczące ewentualnej ekspozycji na wirusa SARS-CoV-2. Będą także mieli badaną temperaturę. Zgodnie z zaleceniami medycznymi wszystkie osoby wobec których pojawi się taka konieczność będą miały wykonywane testy na obecność SARS-CoV-2.

– Odmrożenie działalności szpitali to jest coś, na co czekamy od dłuższego czasu – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w związku z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem i mniejszym obłożeniem łóżek covidowych od początku maja w szpitalach w woj. opolskim przywracane są zabiegi planowe.

– Pacjenci mają swoje sprawy zdrowotne niezwiązane z koronawirusem, które potrzebują jak najszybciej rozwiązać, to np. endoproteza stawu biodrowego – mówi dyrektor generalny USK w Opolu. – Osoby cierpiące na schorzenia, które wymagają rozwiązania chirurgicznego i wymagają instalacji nowych endoprotez, to dla tych pacjentów jest to ogromny problem.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting