Koncert charytatywny dla Ukrainy

Odbędzie się 16 września w Domu Kultury Chemik. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Z Ukrainą w sercu”. To seria koncertów charytatywnych w Europie, połączona ze zbiórką funduszy na potrzeby ofiar rosyjskiej agresji i kultury ukraińskiej.

– W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu narodowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju – mówi dyrektor generalny i artystyczny zespołu Jurij Kurach. Na wyjazd z Ukrainy i występy w Polsce, zespół ma pozwolenie od swoich władz, w tym Ministerstwa Obrony.

Zespół liczy 50 mężczyzn, którzy śpiewają i grają na bandurach – instrumentach strunowych, wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Kapela rozpoczęła działalność w 1918 r. z inicjatywy hetmana Pavlo Skoropadskiego. Założycielem i pierwszym liderem zespołu był Wasyl Jemets – utalentowany bandurzysta z obwodu charkowskiego. Zespół otrzymał nazwę Pierwszy Chór Kobzarski. W 1935 r., po połączeniu ze słynną wówczas Połtawską Bandurą Band, grupa została przemianowana na „Ukraińska Państwowa Kapela Bandura Band”. Po zakończeniu II wojny światowej, w kwietniu 1946 r. zespół wznowił działalność pod kierunkiem Ołeksandra Minkiwskiego. W 1983 r. grupa została laureatem Państwowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewczenki. W 1995 r. została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, w 1997 r. otrzymała status „Narodowej”.

Wydaje się, że zespół wszystko opanował do perfekcji. Podczas występów zachwycają bowiem: precyzyjne opracowanie i wykonanie każdego utworu, czasem majestatyczne, czasem dramatyczne, ale połączone też z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Warto też zwrócić uwagę na bardzo ciekawe aranżacje, a szczególnie prawdziwe, „głębokie” męskie głosy, przywołujące słyszane w cerkwiach wielogłosowe śpiewy pieśni, oparte na męskich głosach; basie i barytonie. Śpiewy wykonują soliści jak również połączone głosy zespołu.

Z Kapelą w różnych latach współpracowali artyści znani także poza granicami Ukrainy. Należeli do nich: Iwan Kozłowski, Borys Hmyria, Anatolij Sołowianenko, Dmytro Hnatiuk, Diana Petrynenko, Maria Stefyuk, Olga Nagorna, Serhij Kownir, Wasyl Sawenko (Wielka Brytania), Serhij Magera, Taras Sztonda, Nina Matwienko, Wiktorii Łukyanets, czy Susanna Chakhoyan.

W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego. Występy zespołu podnoszą patriotycznego ducha żołnierzy, którzy obecnie walczą w obwodach donieckim i ługańskim, dają chwile spokojnego życia wojskowym i mieszkańcom obszarów frontowych, dodają pewności siebie.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting