Inwestor z Korei odkrył karty

Firma Foosung wygrała przetarg na zakup prawa użytkowania wieczystego 20 hektarów na tak zwanym Polu Południowym.

Dziś w Centrum Obsługi Inwestora Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Udział w niej wzięli prezydent Sabina Nowosielska, przedstawiciel firmy Foosung Poland oraz wiceminister przedsiębiorczości Marcin Ociepa i Janusz Michałek, szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Musieliśmy szczegóły tego projektu utrzymać w tajemnicy, ponieważ tak życzył sobie nasz inwestor – mówiła prezydent Sabina Nowosielska. – Teraz możemy już zdradzić szczegóły tej ważnej dla miasta inwestycji.

Firma Foosung wygrała przetarg na zakup prawa użytkowania wieczystego 20 hektarów na tak zwanym Polu Południowym.Uruchomi tu zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Spółka wyda łącznie 400 milionów złotych na budowę zakładu w Kędzierzynie-Koźlu.

To pierwszy w Europie projekt, który zakłada produkcję LIPF6, czyli heksafluorofosforanu litu – kluczowego składnika elektrolitu w akumulatorach litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Firma do końca 2020 roku planuje zatrudnić 80, a w 2022 roku już 150 pracowników. Docelowo ma ich być 300.

– Jesteśmy firmą, która stawia na ekologię. Nasz zakład nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko – mówił Yong Min Kim, prezes Foosung Poland.

W pierwszej kolejności inwestor chce transportować chemikalia korzystając z miejscowych dróg. W dalszej kolejności przewiduje wykorzystanie kolei.

Pierwsze zapytanie Foosunga o możliwości inwestowania w Polsce wpłynęło w styczniu 2018 roku. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zostało skierowane do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przedstawiła kilka ofert terenów, w tym tzw. Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu.

– 27 kwietnia 2018 r. miała miejsce pierwsza wizyta inwestora w Kędzierzynie-Koźlu, na terenie Pola Południowego, a potem w Centrum Obsługi Inwestora – przypomina Alicja Górska, prezes zarządu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. – Podczas wielu wymagających spotkań wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom środowiskowym i transportowym.

Dla firmy Foosung ważna była możliwość włączenia w projekt bocznicy kolejowej, co udało się uformować się w konkretne założone w czasie plany i będzie miało zasadniczy wpływ na dywersyfikację transportu. Przed inwestorem pozostaje m. in. kwestia pozyskania zgód środowiskowych i pozwoleń na budowę, pozyskiwanie kadr i wiele innych wyzwań związanych z lokowaniem inwestycji w innym kraju – dodaje.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting