Grupa Azoty stawia na zeroemisyjny transport

Na terenie kędzierzyńskich zakładów zamontowano dwie stacje szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych. Flota pojazdów zero i niskoemisyjnych będzie się powiększać.

Eksperci nie mają wątpliwości: samochody elektryczne i hybrydowe to przyszłość ekologicznego transportu. W tę strategię wpisuje się także Grupa Azoty ZAK S. A., która buduje flotę zero i niskoemisyjnych pojazdów. W tym celu na terenie kędzierzyńskich zakładów zostały zamontowane dwie stacje szybkiego ładowania, które umożliwią eksploatowanie takich aut. Jak informuje biuro prasowe spółki, obecnie w jej flocie znajdują się cztery pojazdy o napędzie elektrycznym do użytku służbowego pracowników. Na cele ich eksploatacji pozyskano dotację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Każda ze stacji posiada trzy miejsca parkingowe i umożliwia ładowanie w sposób szybki i mniej kosztowny w stosunku do stacji ogólnodostępnych. Również bieżące koszty przejazdów pojazdami elektrycznymi są znacznie, bo ponad trzykrotnie niższe niż w przypadku samochodów spalinowych. Docelowo Grupa Azoty ZAK S.A. planuje dalszą rozbudowę floty samochodów elektrycznych.

– W obszarze naszych zainteresowań mieszczą się wszelkie technologie, które prowadzą do zmniejszania śladu węglowego. Dotyczy to zarówno procesów produkcyjnych czy inwestycyjnych, jak i segmentów wspierających główną działalność, takich jak logistyka. Każdy kolejny zakupiony przez spółkę pojazd będzie niskoemisyjny – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK i wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Średnie zużycie energii elektrycznej przez samochód elektryczny na 100 km to około 15 kWh. To nie tylko korzyści ekologiczne, ale także ekonomiczne. Jak podkreśla biuro prasowe Grupy Azoty ZAK S.A., wykorzystywanie w procesach logistycznych przyjaznych środowisku środków transportu jest spójne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu oraz Strategią Grupy Azoty, opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju. Na cele związane z eksploatacją pojazdów elektrycznych Grupa Azoty ZAK S.A. otrzymała dotację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 151 tys. zł, przyznaną w ramach programu „Wspieramy elektromobilność”.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting