Zbliża się kolejne święto kina offowego

999

30 września prace zakończyła komisja kwalifikacyjna XXV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „Publicystyka 2018”.

Do oceny jury zakwalifikowali 56 tytułów zrealizowanych przez twórców niezależnych z Polski i 31 krajów ze wszystkich kontynentów. Wśród nadesłanych filmów było 81 filmów fabularnych, 56 dokumentów, 23 animacje oraz 36 filmów eksperymentalnych.

W tym roku po raz pierwszy swoje filmy przysłali realizatorzy z Bangladeszu, Białorusi, Iranu, Libanu, Portugalii, Salwadoru, Syrii i Szwajcarii. Po kilkuletniej przerwie zgłoszenia przesłali też filmowcy z Czech i Węgier. Nie zabrakło również filmów zrealizowanych przez twórców z Chin, Indii i USA. Tradycyjnie największą ilość, aż 71 filmów, przysłali filmowcy z Hiszpanii. Bardzo dobrze zaprezentowali się także polscy realizatorzy, którzy nadesłali 61 produkcji. W tym zestawie było 26 tytułów zrealizowanych przez studentów z polskich uczelni artystycznych i filmowych oraz 35 filmów amatorskich. Ponadto głównymi realizatorkami 15 filmów były panie.

W nadesłanych na festiwal filmach autorzy poruszali wiele ważnych zagadnień nurtujących obecnie społeczeństwa różnych krajów. Były filmy pokazujące problematykę migracyjną i losy uchodźców, sprawy ochrony środowiska, ludzi w podeszłym wieku, wojny w krajach afrykańskich, klęski żywiołowe oraz problemy mniejszości seksualnych.

Podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 19-20 października, międzynarodowe jury dokona oceny zakwalifikowanych filmów i przyzna ich autorom nagrody. Dodatkowo swoją nagrodę wręczą też dziennikarze z lokalnych mediów.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting