Urząd Miasta zajął stanowisko w sprawie problemów z benzenem

Magistrat zapewnia, że podejmuje wszelkie starania, by zminimalizować zagrożenie zanieczyszczenia powietrza.

We wtorek odbyła się sesja rady miasta, która w większości poświęcona była problemowi podwyższonych stężeń benzenu. Na pytania radnych odpowiadał przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu. Urząd Miasta opublikował po sesji swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Magistrat informuje, że od 2016 do 2019 roku miasto wymieniło z różnymi instytucjami 46 pism i apeli w sprawie benzenu, zdecydowanie więcej niż w poprzednich kadencjach. O jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu korespondowano z Sejmem RP, ministrem środowiska, ministrem energii, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, ministrem rozwoju i finansów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, wojewodą opolskim, prokuraturą rejonową, starostą powiatu i konsultantem wojewódzkim ds. medycyny pracy.

Jednocześnie urząd przypomina, że stężenia benzenu w Kędzierzynie-Koźlu są notowane od lat. Bardzo wysokie były wykrywane dekadę temu. Według magistratu od tamtego czasu jakość powietrza poprawiła się czterokrotnie – potwierdzają to dane WIOŚ. W 2005 roku średnia roczna benzenu wynosiła 13,1 mikrograma na m3. Dla porównania w 2018 roku było już tylko 3,4 mikrograma na metr sześcienny – co jest znacznie poniżej średniorocznej dopuszczalnej normy. Warto tu podkreślić, że polskie przepisy są znacznie bardziej restrykcyjne niż europejskie.

Mieszkańców najbardziej niepokoją nagłe wzrosty stężeń. Tu też warto pokazać, jak te liczby zmieniały się na przestrzeni lat. W 2006 roku rekordowy pik wyniósł aż 798 mikrogramów na m3. Największy jednorazowy pik odnotowany w 2019 roku, 26 lipca – było to 249,2 mikrograma na m3. Z kolei największy skok stężenia w ostatnich dniach października wyniósł 164 mikrogramy na m3.

Wpływ na notowane stężenia ma również stan pogody – brak wiatru i deszczu powoduje kumulację – oraz pora dnia. Piki są notowane w nocy i nad ranem, kiedy aura się uspokaja. Uwzględniając wszystkie tegoroczne piki i pomiary aktualna średnia roczna (stan na 29 października) jest na poziomie 2,6 mikrograma na m3. To niewiele ponad połowa dopuszczalnej normy średniorocznej.

Głównym organem odpowiedzialnym za kontrole dopuszczalnych stężeń jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przynajmniej raz w roku obowiązkowo sprawdzają oni wszystkie zakłady wykorzystujące benzen w procesach technologicznych. Ponadto odbywają się też kontrole doraźne. Inspektorzy przeprowadzają je w sposób niezapowiedziany, o dowolnej porze. Ostatnie październikowe piki wywołały również bardzo pożądaną aktywność WIOŚ w naszym mieście. W ciągu ostatnich dwóch tygodni kontrole odbywały się w Kędzierzynie-Koźlu praktycznie codziennie. Jeśli chodzi o benzen, miasto nie ma żadnych uprawnień kontrolnych.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting