Trwa sanitarny odstrzał dzików. Po Nowym Roku lekarze ustalą nowe limity

1113

Do świąt na terenie naszego powiatu zlikwidowanych będzie 58 dzików ze specjalnej puli wojewódzkiego lekarza weterynarii. Już wiadomo jednak, że to nie koniec akcji.

Co roku na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego myśliwi odstrzeliwują ponad pół tysiąca dzików w ramach normalnej gospodarki leśnej. Wojewódzki lekarz weterynarii w porozumieniu ze swoimi kolegami z powiatów zdecydował jednak o dodatkowym, sanitarnym odstrzale dzików.

Ustalono, że w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim trzeba dodatkowo zlikwidować 58 dzików. Wszystko z powodu zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF). Co prawda na Opolszczyźnie nie odnotowano jeszcze ognisk tej choroby, ale „przekroczyła” już ona linię rzeki Wisły i jest wysoce prawdopodobne, że dotrze do nas.

Opolszczyzna jest zagrożona, ponieważ przebiegają przez nie główne szlaki komunikacyjne ze wschodu na zachód. Dlatego do świąt w całym regionie dodatkowo odstrzelonych będzie ponad 300 tych zwierząt.

Jak ustalił jednak portal tygodnik7dni.pl to dopiero początek akcji. Po Nowym Roku odstrzał sanitarny ma zostać zwiększony. Prawdopodobnie do marca w naszym powiecie trzeba będzie odstrzelić dodatkowo jeszcze 200 dzików, a w całym regionie nawet 1,5 tysiąca.

 
One thought on “Trwa sanitarny odstrzał dzików. Po Nowym Roku lekarze ustalą nowe limity

  1. normalny

    (…usunięto wulgaryzm…) pod pozorem choroby fundują sobie więcej patologicznej rozrywki. te 50 dzików coś zmieni w rozprzestrzenianiu się wymyślonej choroby? a jeszcze im mało? 1500 zwierząt pod lufy zwyrodnialców?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting