Kędzierzyn-Koźle ma szanse na dziesiątki milionów złotych rządowego wsparcia walki ze smogiem

Nasze miasto znalazło się na liście 22 miejscowości które mają być objęte programem termomodernizacji.

Smog to jeden z największych problemów Kędzierzyna-Koźla. Jedną z jego przyczyn jest tzw. niska emisja z przydomowych kotłowni. Rząd chce walczyć z tym zjawiskiem. W tym celu uruchamia właśnie program termomodernizacji.

W sumie na ten cel przeznaczono 750 mln zł. Na razie pilotażowo program będzie realizowany w Skawinie. Ale w sumie przygotowano listę 22 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce o wielkości do 100 tysięcy mieszkańców. Jest na niej Kędzierzyn-Koźle. Każde z tych miast będzie mogło liczyć nawet na kilkadziesiąt milionów złotych wsparcia na termomodernizację nieruchomości, co ma przyczynić się do mniejszej emisji pyłów.

Na ogrzanie domu nieocieplonego potrzeba średnio 4-5 ton węgla w sezonie grzewczym. Po termomodernizacji jest to około 2 do 2,5 tony.

Rządowy program termomodernizacji zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych dla potrzeb ogrzewania. Uruchomiony zostanie także program powszechnej termomodernizacji budynków mieszkalnych, który przewidywać będzie oddzielne instrumenty dla mniej i bardziej zamożnych gospodarstw domowych.

Mniej zamożne gospodarstwa domowe w Polsce mogą liczyć na sfinansowanie ze środków publicznych 100 proc. kosztów termomodernizacji ich budynków. Dla bardziej zamożnych Polaków wprowadzona zostanie możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów i pożyczek.

– Oczywiście jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w takim programie, już bierzemy udział w pracach w senacie nad poprawą jakości powietrza – poinformował na wtorkowej konferencji wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.

REKLAMAOne thought on “Kędzierzyn-Koźle ma szanse na dziesiątki milionów złotych rządowego wsparcia walki ze smogiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting