Wielki sukces reżysera z Kędzierzyna

„Kos” w reżyserii Pawła Maślony zdobył Złote Lwy na prestiżowym festiwalu w Gdyni. Obraz otrzymał wyjątkowo pozytywne recenzje.

„Kos” to niebanalna opowieść o Tadeuszu Kościuszce, polskim dowódcy wojskowym, generale, który walczył o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Obraz nazwany został przez krytyków „westernem kościuszkowskim”. Zdaniem jury 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, była to zdecydowanie najlepsza produkcja, jaką mogli obejrzeć widzowie. Wręczając Złote Lwy Pawłowi Maślonie za film „Kos” Filip Bajon, przewodniczący tegoroczny jury konkursu głównego, powiedział: „Nagrodziliśmy film kompletny. Zrymował mi się z „Panem Tadeuszem”, ale bardziej rymuje się ze współczesnością. Taką, że żyć się nie chce…”.

Paweł Maślona przyznał, że „Kos” to opowieść o tym, że „przemoc rodzi przemoc”. – Wojna w Ukrainie sprawiła, że wszystko to, co zostało napisane w scenariuszu, nabrało nowego, realnego wydźwięku – mówił Maślona.

Obraz utalentowanego reżysera z Kędzierzyna-Koźla to historia Tadeusza Kościuszki powracającego do ojczyzny i planującego wzniecenie powstania przeciwko Rosjanom. Nakręcony z rozmachem film to dzieło, w którym zobaczymy plejadę polskich aktorów. Poza główną nagrodą 48. FPFF „Kos” otrzymał także laury pozaregulaminowe – nagrodę dziennikarzy, jury Młodych i nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Pozostałe wyróżnienia to nagroda za drugoplanową rolę męską dla Roberta Więckiewicza, za montaż dla Piotra Kmiecika oraz za charakteryzacje dla Anety Brzozowskiej.

Paweł Maślona to reżyser pochodzący z Kędzierzyna-Koźla. To także autor filmów Atak paniki i Magma. Za ten ostatni reżyser otrzymał kilkanaście nagród, w tym wyróżnienia na festiwalach w Pradze, Cambridge, Palm Springs i Gdyni, gdzie przyznano mu nagrodę za najlepszy film Konkursu Młodego Kina za „niestereotypowe i przejmujące ukazanie kryzysu współczesnego człowieka w trudnej i wymagającej formie czarnej komedii”. Za największe inspiracje uważa Quentina Tarantino, Sidneya Lumeta, Martina Scorsese i Francisa Forda Coppolę.

fot. .youtube.com/@zawszepomorze7462

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting