Część powstałej Strefy spotkań z bioróżnorodnością przy Domu Dziennego Pobytu nr 5 Nasz dom w Kędzierzynie-Koźlu

W trosce o bioróżnorodność

Bioróżnorodność oznacza bogactwo życia na Ziemi. Ta sieć żywych organizmów stanowi fundament życia: oczyszcza wodę i powietrze, zapyla rośliny, reguluje klimat, zapewnia żyzność gleby, oferuje leki i wiele podstawowych materiałów dla przemysłu. Niszcząc bioróżnorodność, niszczymy cały system, podcinając tym samym gałąź, na której sami siedzimy. A przecież wystarczy opanować nieco konsumpcjonizm, segregować odpady, oszczędzać wodę i energię oraz dbać o otaczającą nas przyrodę. To małe kroki, które nie wymagają wielkiego wysiłku, a dużo znaczą dla środowiska.

W Polsce wytwarzanych jest rocznie 13,1 mln ton odpadów komunalnych. A zatem średnio na każdego obywatela naszego kraju przypada ponad 340 kg odpadów (wg danych GUS-u). Według danych Związku Międzygminnego „Czysty Region” w 2021 r. mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wyprodukował średnio 400 kg odpadów. Taka ilość nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale też mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady.

Dlatego Związek Międzygminny „Czysty Region” w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV” realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną której celem jest uświadomienie lokalnej społeczności konieczności ochrony bioróżnorodności. Działania w tym zakresie są zogniskowane na edukacji mieszkańców – choćby w ramach warsztatów, publikacji artykułów tematycznych w lokalnej prasie, wydaniu poradnika dla dzieci i młodzieży, promującego ochronę bioróżnorodności i miejscowe tereny chronione. W głównej mierze wszystkie te działania skupiają się na dotarciu z przekazem do możliwie szerokiej grupy odbiorców, uwiadamiając im, że właściwe postępowanie z odpadami to jeden z ważniejszych elementów dbania o różnorodność biologiczną. Nadmierny konsumpcjonizm, wytwarzanie coraz większych ilości odpadów, zaśmiecanie środowiska i brak segregacji – to chyba najważniejsze aspekty, które wpływają na utratę bioróżnorodności w kontekście gospodarowania odpadami. Dlatego zarówno przygotowane dla mieszkańców poradniki, jak i artykuły mają nie tylko pouczać, ale przede wszystkim wzbudzać refleksję nad naszym postępowaniem.

W tym roku szkolnym dzieci szkół podstawowych będą miały możliwość wzięcia udziału w lekcjach nt. bioróżnorodności. Związek Międzygminny „Czysty Region” przygotował bowiem scenariusze zajęć wraz z kartami pracy, które nauczyciele będą mogli pobrać ze strony internetowej Związku i przeprowadzić wśród swoich uczniów. Dodatkowo zrealizowano spoty traktujące o prawidłowej segregacji odpadów.

Gablota będzie eksponowana m.in. w placówkach oświatowych i instytucjach publicznych.

Gablota będzie eksponowana m.in. w placówkach oświatowych i instytucjach publicznych.

Jednym z ciekawych pomysłów było utworzenie gabloty ekoedukacyjnej, składającej się z trzech modułów, która ma unaocznić, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów, z którą nieodłącznie wiąże się tzw. kultura segregacji, czyli odpowiednie postępowanie z odpadami przed ich wrzuceniem do właściwego pojemnika. W tym przypadku mowa jest o plastikowych butelkach, które dopiero po opróżnieniu z resztek i zgnieceniu powinny znaleźć się w żółtym koszu czy worku na śmieci. Oprócz wizualizacji różnicy pomiędzy objętością butelek zgniecionych i niezgniecionych zainteresowani mogą dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z recyklingiem plastiku oraz korzyści dla otaczającego nas środowiska, które osiągamy dzięki właściwemu postępowaniu z odpadami.

Ochrona bioróżnorodności to, jak już wspomniano – także właściwe postępowanie z odpadami, zwłaszcza tymi niebezpiecznymi. A do tej grupy z pewnością można zaliczyć drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dlatego w ramach kampanii na terenie Kędzierzyna-Koźla ustawiono 10 Międzygminnych Punktów Zbiórki Elektroodpadów (dokładne lokalizacje tych punktów można znaleźć na www.czystyregion.pl oraz na mapach Google). Do tych „szaf na elektroodpady” można wrzucać m.in. płyty CD, tonery, drobną elektronikę, telefony, ładowarki, baterie oraz żarówki. Czy są one potrzebne? Jak najbardziej! Magazynowanie takich odpadów na strychach, w piwnicach czy schowkach zmniejsza szansę na ponowne ich wykorzystanie. Dlatego ustawienie w przestrzeni miasta MPZE to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy w prawidłowy, zgodny z prawem sposób chcą pozbyć się tego typu odpadów. Podobne „Szafy” stanęły też w ramach wcześniej realizowanego projektu w Polskiej Cerekwi, Reńskiej Wsi, Cisku i Pawłowiczkach.

Część powstałej Strefy spotkań z bioróżnorodnością przy Domu Dziennego Pobytu nr 5 Nasz dom w Kędzierzynie-Koźlu

Część powstałej Strefy spotkań z bioróżnorodnością przy Domu Dziennego Pobytu nr 5 Nasz dom w Kędzierzynie-Koźlu

Kolejnym elementem kampanii była realizacja prospołecznego programu edukacyjnego polegającego na utworzeniu „Stref spotkań z bioróżnorodnością”. Utworzenie przyjaznych środowisku miejsc do wypoczynku miało na celu m.in. budowanie więzi społecznych dla ochrony bioróżnorodności w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim powstało 7 „Eko-Stref”: przy Klubie Malucha „Stacyjkowo” w Reńskiej Wsi, na terenie Gminnego Przedszkola w Łanach, przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach, na terenach zielonych pod zamkiem w Polskiej Cerekwi, a w Kędzierzynie-Koźlu na ul. Skarbowej przy siedzibie koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, na ul. Grunwaldzkiej przy siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Brzdąc” oraz na ul. Kościuszki w ogródku Domu Dziennego Pobytu nr 5 „Nasz Dom”.

 

Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

 

.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting