W niedzielę 15.X. Polacy będą wybierać

Wynik wyborów parlamentarnych jest wciąż sprawą otwartą. Polacy będą głosować także w referendum.

Wbrew opinii części ekspertów i politologów, żadne z ostatnich wydarzeń, włącznie z debatą telewizyjną, nie wpłynęło istotnie na sondaże. Te konsekwentnie dają Prawu i Sprawiedliwości kilkuprocentową wygraną nad Koalicją Obywatelską, ale jednocześnie nie dają szans na stworzenie samodzielnej większości (potrzeba do niej minimum 231 posłów). Wynik wyborów i to, kto utworzy rząd, będzie więc niewiadomą do samego końca.

Na zadane na portalu X (dawny Twitter) pytanie przez socjologa Marcina Paladego, czy po wyborach uda się stworzyć samodzielną większość sejmową, 49,8 proc. internautów odpowiedziało, że “tak” – a 50,2 proc., że “nie”. To tylko pokazuje, że nikt nie jest w stanie dziś przewidzieć, w jakiej politycznej rzeczywistości znajdziemy się już za kilka dni.

Wszyscy politycy apelują do swoich wyborców o mobilizację. Zdaniem części ekspertów to właśnie ona może zdecydować o wygranej bądź przegranej obozu zjednoczonej prawicy. Bez względu na poglądu warto wziąć udział w głosowaniu, a także w referendum, w którym odpowiemy na cztery kluczowe pytania (więcej szczegółów w artykule pt. “Mocny akcent na koniec kampanii”).

Przed głosowaniem sprawdź, czy jesteś zapisany w spisie wyborców w miejscu, gdzie planujesz oddać swój głos. W dniu głosowania pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości z zdjęciem, bez którego nie będziesz mógł oddać głosu. To może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka lub książeczka wojskowa. Dokument nie musi być ważny, ale musi zawierać zdjęcie i dane osobowe. Jeśli masz dostęp, możesz użyć aplikacji mObywatel i przedstawić w niej dowód osobisty. Wyjątkiem jest głosowanie za granicą, gdzie będziesz musiał pokazać paszport lub dowód osobisty.

By głos był uważany za ważny, konieczne jest umieszczenie znaku “X” w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata lub kandydatki. To oznacza, że muszą przecinać się co najmniej dwie linie wewnątrz tej kratki. Jednak wszelkie dodatkowe dopiski, zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią, nie mają żadnego wpływu na ważność oddanego głosu.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting