To był wyjątkowy dzień zdrowia w Kędzierzynie-Koźlu

Sebastian Świderski, siatkarz, trener, medalista mistrzostw świata, prezydent Sabina Nowosielska i starosta Paweł Masełko otworzyli Opolski Klub Pacjenta w Kędzierzynie-Koźlu.
Mieszkańcy mogli skorzystać z wielu badań i konsultacji specjalistycznych. Tylu jeszcze nie było, a sam program wydarzenia był bardzo bogaty. Powiat, który był współorganizatorem klubu pacjenta przygotowywał się długo do tego, by zorganizować razem z miastem i fundacją „Z Sercem do Pacjenta” wyjątkowy dzień zdrowia. Frekwencja nie zawiodła, do Domu Kultury „Chemik” przybyły prawdziwe tłumy, przebadano setki mieszkańców.

Można było wysłuchać wykładu pt. „Jak budować formę po zawale serca – kardiologia sportowa”, który wygłosił dr n. med. Janusz Prokopczuk, ordynator Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Kędzierzynie-Koźlu, Grupa American Heart of Poland. Na prelekcję pt. „Czy zaburzenia pamięci to zawsze choroba Alzheimera?” zaprosiła słuchaczy dr n. med. Klaudia Plinta, kierownik Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska zdradziła swoje prywatne sposoby na znalezienie chwili dla siebie w codziennym biegu, a dr Joanna Gradek ze Stowarzyszenia Slow Jogging Polska podpowiedziała, jak zwolnić dla zdrowia.

Klub Pacjenta to także rozmowy ze specjalistami i badania

Oprócz wykładów, uczestnicy Opolskiego Klubu Pacjenta skorzystali z bezpłatnych badań, takich jak pomiar ciśnienia, pomiar poziomu cukru we krwi, analiza składu masy ciała. Uzyskali poradę kardiologa, dietetyka czy farmaceuty podczas przeglądu lekowego. W strefie badań i konsultacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu na uczestników czekały badania przesiewowe zaburzeń pamięci, psycholog kliniczny i neuropsycholog.
Swoje stoiska podczas wydarzenia zaprezentowały także: Opolski Oddział Wojewódzki NFZ oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu. Natomiast w strefie samobadania Fundacji eZdrowie można było wykonać EKG personalne, badania przesiewowe migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu serca. Przedstawicielki Klubu „Amazonka” przy Opolskim Centrum Onkologii pokazały z kolei, jak wygląda prawidłowe samobadanie piersi.

Z humorem o zdrowiu Polaków

Jedną z atrakcji Opolskiego Klubu Pacjenta był występ pt. „Rozchodzę to – czyli stand-up o zdrowiu Polaków”, na który zaprosił pochodzący z Kędzierzyna-Koźla stand-uper Damian Skóra. Program powstał specjalnie dla uczestników Klubu Pacjenta i było to jego premierowe przedstawienie. Znany stand-uper w humorystyczny sposób opowiedział o największych zdrowotnych bolączkach Polaków.

Edukacja zdrowotna jest ważna!

We wrześniu ubiegłego roku Fundacja „Z sercem do Pacjenta” zorganizowała w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym Centralny Klub Pacjenta. W wydarzeniu wzięło udział dwa tysiące osób. Sukces tej inicjatywy pokazał ogromne zainteresowanie edukacją zdrowotną w takiej formule. Zainspirowało to Fundację „Z sercem do Pacjenta” do organizacji regionalnych edycji spotkań. Za nami pierwszy z cyklu Regionalnych Klubów Pacjenta w Pile, w którym wzięło udział niemal 300 osób. Drugi odbył się w naszym mieście i również bardzo miło zaskoczył frekwencją.

Adam Lecibil

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting