Szybka detekcja zapobiegła rozwojowi pożaru

Strażacy z komendy powiatowej podsumowali niedzielny pożar hałdy odpadów na wysypisku w Sławięcicach.

To już trzecie takie zdarzenie w ciągu ostatnich czterech lat. Za każdym razem ogień na wysypisku pojawiał się w sierpniu. Tym razem jednak żywioł udało się bardzo szybko opanować.

– W dniu 07.08.2022 r. około godziny 21:00 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu przyjął zgłoszenie o pożarze hałdy bioodpadów na składowisku odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ulicy Naftowej. Na miejsce zostało skierowanych 5 zastępów ratowniczo-gaśniczych z JRG nr 1 oraz JRG nr 2 a także jednostka z OSP Sławięcice – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych kapitan Piotr Krok z biura prasowego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. – Dzięki szybkiej detekcji ogniska pożaru oraz jego wczesnego zgłoszenia – pożar udało się zlikwidować w początkowej fazie, zanim rozprzestrzenił się na większą objętość składowanych bioodpadów.

Po walce z żywiołem w poprzednich latach zastosowano kolejne zabezpieczenia. Przede wszystkim sterty „gabarytów” są teraz znacznie niższe. Pracownicy składowiska mogli zatem szybko oddzielić spychaczami płonącą część od reszty odpadów, ograniczając skalę pożaru. W pobliżu placu składowego zamontowano też więcej hydrantów i zgromadzono wodę w zbiorniku, zwiększając jej dostępność. Wprowadzone procedury i zabezpieczenia skutecznie zapobiegły rozszerzeniu się pożaru w 2020 oraz w w minioną niedzielę.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting