Radni żądają wyjaśnień w sprawie al. Jana Pawła II

Ujawnienie, że warstwa asfaltu jest o 20 procent cieńsza niż zakładał projekt wywołało lawinę pytań do ludzi prezydent Sabiny Nowosielskiej.

Afera z fuszerką na wyremontowanym ostatnio odcinku alei Jana Pawła II zatacza coraz szersze kręgi. Po dokonaniu kontrolnych odwiertów, z których wynika, że warstwa asfaltu zamiast projektowanych 22 cm waha się od 17,5 do 18 cm, jest więc o jedną piątą mniejsza niż w projekcie, zaczęły się mnożyć pytania czy w wyniku takiej niedoróbki ulica spełnia wymogi techniczne zawarte w dokumentacji?

Redakcja naszego tygodnika zwróciła się z tą kwestią do Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Katowicach oraz autora projektu przebudowy al. Jana Pawła II, Zbigniewa Szczyrby. Jak się okazało, Zbigniew Szczyrba jest od kilku lat na emeryturze, ale biuro zobowiązało się przygotować nam odpowiedź dotyczącą tego czy i w jakim stopniu uszczuplenie warstwy asfaltu o 20 procent zmienia klasyfikację i właściwości użytkowe jezdni. Na tę odpowiedź czekamy.

Gdy o nieprawidłowościach związanych z al. Jana Pawła II napisaliśmy po raz pierwszy przed tygodniem, rzecznik magistratu stwierdził m. in:
– Przy każdej inwestycji drogowej odbieranej w Kędzierzynie-Koźlu standardową procedurą (w obecności radnych lub bez) jest od kilku lat przeprowadzanie kontrolnych odwiertów, czy prace zostały wykonane prawidłowo.

Tymczasem, gdy radny Ryszard Masalski wnioskował o takie odwierty na sesji rady miasta, odpowiedzią był sprzeciw i pogardliwe stwierdzenia, że to wniosek niedorzeczny i niszczenie świeżo wyremontowanych dróg.

– Proszę sobie przypomnieć, jaki był sprzeciw w grudniu 2016 r. wobec mojego wniosku, w sprawie planu pracy komisji rewizyjnej. Chodziło o to, aby wybrane i wskazane przez komisję, zakończone, inwestycje drogowe, były zbadane na faktyczny przekrój drogi – mówi radny Ryszard Masalski. – Nie zgodzono się na to argumentując, że przecież wszystko jest w porządku. W zamian radni zgodzili się, aby komisja sprawdzała na bieżąco wykonywane inwestycje drogowe w 2017r. Wybrałem sobie pod obserwację sztandarową Jana Pawła II. Jako członek zespołu kontrolnego od maja 2017 często ją odwiedzałem. I stało się! – mówi Ryszard Masalski w odniesieniu do wyników pomiarów przekroju drogi.

Radny podkreśla, że po ostatnich wydarzeniach umocnił się jego pogląd, iż koniecznym jest przeprowadzenie badań przekroju drogi na wszystkich wykonanych inwestycjach w obecności radnych lub członków właściwych rad osiedli.

Skoro teraz urząd twierdzi, że takich odwiertów dokonywał, zespół w którego skład wchodzą radni Ryszard Masalski i Grzegorz Mateja zażądał od urzędu miasta udostępnienia pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a także specyfikacji i odbioru robót budowlanych, wykonanych na Jana Pawła II.

Ponadto radni domagają się ujawnienia umowy z wykonawcą przebudowy alei; harmonogramu rzeczowo-finansowego realizacji tej inwestycji; harmonogramu realizacji robót budowlanych; protokołów odbioru tzw. robót zanikających, czyli warstw ukrytych pod ścieralną warstwą asfaltu.

Ponadto radni domagają się udostępnienia kopii dzienników budowy, korespondencji pomiędzy urzędem miasta a wykonawcą; pełnej dokumentacji dotyczącej wprowadzonych zmian w realizacji przebudowy al. Jana Pawła II.

Odpowiedzi na te pytania zamieścimy oczywiście na łamach naszego tygodnika, gdy tylko zostaną udzielone radnym przez magistrat.

REKLAMA3 thoughts on “Radni żądają wyjaśnień w sprawie al. Jana Pawła II

  1. janusz M

    Miały być na każdym skrzyżowaniu ronda i to wcale nie muszą być ronda za 500 tyś.wystarcza takie jak na osiedlu w Azotach(które są tam zbędne i wygrały 1 miejsce w głupocie drogowej na terenie Polski ) , lub w innych miejscowościach na opolszczyźnie za parę tys zł. Brak ronda, zdemontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Judyma z Al. Jana Pawła doprowadziło już do trzech wypadków samochodowych oraz jednego potracenia pieszego.Straszące zardzewiałe donice na chodniku za 30- tyś zł.też są zbędne -w zamian za nie można było zrobić rondo o którym wspomniałem wyżej oraz na wyjeździe z osiedla Piastów ,gdzie wyjazd w godzinach szczytu graniczy z cudem.Fajnie się wydaje czyjeś pieniądze na lewo i prawo -BEZMYŚLNIE

  2. T.A.K

    Nie wiem . Nie znam się . Ale ufam , że jest zrobione wszystko jak należy . Natomiast ten pan Masalski chciała się po prostu pokazać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting