Pożar w Koźlu Porcie. Potrzebne są systemowe rozwiązania dla samorządów

Władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele służb mundurowych podsumowali akcję gaśniczą w magazynie przy ulicy Chełmońskiego.

W czwartek, 23 listopada doszło tam do pożaru nielegalnego składowiska odpadów chemicznych. We wtorek konferencję podsumowującą akcję zorganizowali prezydent Sabina Nowosielska, starosta Paweł Masełko, komendant powiatowy policji Hubert Adamek oraz szef PSP Kędzierzyn-Koźle Piotr Dudek. Starosta i prezydent podziękowali służbom za wzorową pracę.

– Warte podkreślenia jest, że nikomu nic się nie stało – mówił starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko. Zwracał uwagę, że problem nielegalnego składowania odpadów nie dotyczy tylko naszego miasta, ale całej Polski.

– Tutaj muszą zostać wprowadzone rozwiązana systemowe, które sprawią, że samorządy nie będą pozostawiane same z tego typu problemami – zaznaczał starosta Masełko.

Jak mówiła na konferencji prezydent Sabina Nowosielska, w magazynie przy ulicy Chełmońskiego prawdopodobnie składowane były m.in. “przepracowane” oleje. – Pytanie, w jaki sposób one do nas przyjechały. Dlaczego nie było to kontrolowane? – mówiła Sabina Nowosielska.

Materiały niebezpieczne były składowane warstwowo, nawet na wysokości czterech metrów. Gaszenie tego co było na zewnątrz mamy za sobą, teraz musimy dotrzeć do tych głęboko położonych zarzewi ognia. Wówczas będziemy mogli przekazać teren do dalszych działań policji. Jeszcze wczoraj dochodziło do eksplozji niektórych pojemników – mówił komendant Dudek z PSP.

Jak poinformowali przedstawiciele gminy Kędzierzyn-Koźle, nasz samorząd na bieżąco monitoruje i podejmuje wszelkie możliwe działania zmierzające do usunięcia porzuconych odpadów. Pojemniki i beczki z nieustaloną zawartością znajdowały się w halach należących do prywatnych osób lub firm, które je wynajęły. Miasto nie wydało żadnych pozwoleń zezwalających na utworzenie tego typu składowisk. Zgodnie z przepisami za ich usunięcie z miejsc nieprzeznaczonych do składowania odpowiada posiadacz odpadów lub władający powierzchnią gruntu, jeżeli posiadacz nie zostanie ustalony.

W momencie ujawnienia składowiska przy ul. Chełmońskiego działania w tym zakresie poza miastem podjął również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który ma szerokie kompetencje w zakresie kontroli i karania sprawców czynów przeciwko środowisku.

“Władze Kędzierzyna-Koźla od samego początku ściśle współpracują ze wszystkimi instytucjami, w tym także z organami ścigania. Samorząd wszczął również postępowanie administracyjne, które jest jednak niezwykle skomplikowane i długotrwałe ze względu na konieczność m.in. przesłuchania w charakterze świadków dużej ilości osób, z czego część przebywała lub przebywa w aresztach. Jedynie organy ścigają dysponują odpowiednimi narzędziami i instrumentami do wykrycia i ukarania sprawców. Jak podaje prokuratura cały proceder polegał na odbiorze, wynajmowaniu hal, nielegalnym składowaniu, a następnie porzucania odpadów nieznanego pochodzenia w różnych częściach Polski” – czytamy w oficjalnym stanowisku gminy Kędzierzyn-Koźle.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting