Maryla Rodowicz wystąpi na otwarcie zakładu EMKA

Znana artystka będzie gwiazdą pikniku rodzinnego, który zostanie zorganizowany na Polu Południowym 16 września.

To będzie wyjątkowy dzień. 16 września na specjalnie zbudowanej scenie przy ulicy Naftowej odbędą się konkursy i występy. Poza lokalnymi artystami przed mieszkańcami wystąpi także Maryla Rodowicz, którą na wydarzenie zaprosili właściciele firmy EMKA. Wszystko to z okazji otwarcia zakładu do zagospodarowania odpadów, którą inwestorzy zbudowali na Polu Południowym.

Już teraz można wziąć udział w konkursie skierowanym do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Zadanie polega na samodzielnym wykonaniu rzeźby z recyklingu, wykorzystując różnorodne materiały, takie jak szkło, plastik, papier, tworzywa sztuczne, części metalowe i drewniane. Zwycięzcy mogą wygrać między innymi elektryczną hulajnogę.

Instalacja do odzysku energii z odpadów, która powstaje w Kędzierzynie Koźlu, to sprawdzona polska technologia funkcjonująca już w siedmiu miejscach w Polsce. Główną częścią instalacji jest piec obrotowy, który może w ciągu godziny przekształcić termicznie 400 kg wsadu. Instalacja będzie pracowała w ruchu ciągłym 24 godziny na dobę przez ok. 8000 godzin rocznie.

Dlaczego akurat nowa inwestycja powstała w Kędzierzynie-Koźlu? Z kilku powodów. Przede wszystkim to miasto leży na terenie województwa opolskiego, które nie posiadało do tej pory tego typu instalacji. W związku z tym istniało realne ryzyko, że placówki służby zdrowia przestaną udzielać świadczeń nie z braku personelu, leków czy środków na zabiegi, ale z powodu nieodbierania odpadów medycznych. Na początku epidemii Covid-19 była już taka sytuacja alarmowa na ternie województwa i wtedy firmy z całego kraju – w tym EMKA – pomagały ratować sytuację. Lokalizując swoją inwestycję na Opolszczyźnie EMKA znacząco redukuje ryzyko wystąpienia podobnego problemu w przyszłości.
Drugim powodem wyboru Kędzierzyna Koźla była dostępność odpowiedniego terenu w strefie przemysłowej. Instalacja będzie – jak sama nazwa wskazuje – produkowała określoną ilość ciepła i/lub energii elektrycznej. Dla innych firm zlokalizowanych w strefie będzie tym samym alternatywnym i tańszym dostawcą energii. Stworzy to pewną symbiozę, ponieważ EMKA będzie miała niejako ciepło „odpadowe” jako wynik procesu technologicznego, które będzie musiała racjonalnie zagospodarować, a sąsiedzi będą mogli z tego ciepła skorzystać po atrakcyjnych stawkach. Obecnie trwa już nabór pierwszych pracowników przyszłej instalacji. Planowane jest zatrudnienie ok. 30 osób.

EMKA poza gabinetami i placówkami medycznymi obsługuje też te weterynaryjne. Niebezpieczne lub zakaźne substancje powstające w trakcie każdego badania – niezależnie od tego, czy mowa jest o leczeniu psów i kotów, czy też o diagnostyce większych przedstawicieli tego gatunku – również powinny podlegać profesjonalnej i zgodnej z obowiązującymi regulacjami prawnymi utylizacji. EMKA świadczy kompleksowe usługi z zakresu unieszkodliwiania odpadów weterynaryjnych różnego typu, w tym chemikaliów, leków cytotoksycznych i cytostatycznych czy narzędzi chirurgicznych i zabiegowych.

Współpracuje także z aptekami oraz szpitalami. Odbiór i transport specjalistycznym, przystosowanym do tego typu działalności pojazdem, odbywa się w wyznaczone harmonogramem dni tygodnia. Do współpracy ze swoimi partnerami wykorzystuje specjalnie przygotowaną aplikację mobilną. – Dla zapewnienia sprawności działania na tak dużą skalę EMKA musiała w pewnym momencie postawić na intensywny rozwój rozwiązań informatycznych. Wraz z zewnętrzną firmą na przestrzeni kilku lat tworzyła, rozbudowywała i udoskonalała komputerowy system do zarządzania gospodarką odpadami. Dzisiaj na tym rozwiązaniu lub jego hybrydach pracuje większość firm w kraju, włącznie ze spalarniami odpadów medycznych. – Oczywiście nie należy spoczywać na laurach i jako kolejny krok w dziedzinie cyfryzacji usług było wypuszczenie pierwszej na rynku aplikacji mobilnej do zarządzania odbiorami odpadów – mówi Krzysztof Rdest, prezes EMKA S.A.

Zagospodarowanie odpadów medycznych od lat wzbudza wiele emocji. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ technologie wykorzystywane w tej branży są w pełni bezpieczne i ekologiczne. Mało tego, bliska obecność takich instalacji leży w interesie mieszkańców i przedsiębiorców. Dzięki nim odpady szybko i sprawnie trafiają bowiem do utylizacji.
Jedną z pionierskich firm z tej branży jest EMKA S.A., która otwiera właśnie zakład utylizacji odpadów w Kędzierzynie-Koźlu. Podobnym biznesem interesuje się wielu innych przedsiębiorców w Polsce, ale to właśnie EMKA przeciera szlaki w województwie opolskim.

Odpowiedzialne i fachowe zagospodarowanie odpadów medycznych nie niesie za sobą żadnego zagrożenia dla najbliższego otoczenia i funkcjonującego wokół niego środowiska naturalnego – podkreśla Krzysztof Rdest. – W obiegowej opinii, odpady medyczne stanowią wyjątkowo niebezpieczny rodzaj nieczystości, które stanowią spore zagrożenie epidemiologiczne. W rzeczywistości są jednak one bardzo demonizowane, a odpowiednie obchodzenie z nimi i zagospodarowanie nie powoduje żadnego zagrożenia dla otoczenia.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting