Łącznik do obwodnicy: Budowa, czas start!

Rusza jedna z największych inwestycji samorządowych w historii Kędzierzyna-Koźla! Procedury związane z przekazaniem placu budowy pod łącznik do obwodnicy północnej dobiegły końca. Ciężarówki i samochody osobowe nową drogą powinny pomknąć już w połowie 2025 roku.

Zadanie to będzie jedną z najdroższych inwestycji w historii gminy i kosztować będzie około 67 milionów złotych. Łącznik będzie miał 2,7 kilometra długości z czego ponad 300 metrów stanowić będzie most pokonujący rzekę Kłodnicę i Kanał Gliwicki. Nowa droga do istniejącej już infrastruktury wepnie się za pośrednictwem dwóch rond: przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Energetyków oraz na obwodnicy północnej. Tej ogromnej budowy podjęła się firma Trakcja S.A. z Warszawy, która już ruszyła z przygotowaniami. Zgodnie z deklaracją wykonawcy w pierwszym etapie nastąpią prace związane z niezbędną wycinką oraz wykonaniem dróg dojazdowych do inwestycji. W kolejnych miesiącach ruszą roboty związane z budową przeprawy, a następnie samej trasy.

Łącznik do obwodnicy północnej uzupełni układ dróg skomunikowanych z autostradą A4, ułatwiając poruszanie się mieszkańcom powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego. Pozwoli on jednak przede wszystkim wyprowadzić ruch ciężki z terenów przemysłowych omijając osiedla mieszkalne.

Inwestycja zostanie w 80% dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Miasto pozyskało dotację w ramach programu „Mosty dla regionów”.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting