Kozielskie Planty są jeszcze bardziej zielone

Zabytkowy park wzbogacił się o tysiące nowych roślin, które cieszą oczy spacerowiczów.

Kozielskie Planty to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i relaksu dla mieszkańców miasta. Teraz będzie tam jeszcze przyjemniej. – Planty rozkwitły jak nigdy dotąd. Zabytkowy park wzbogacił się o tysiące nowych roślin, które cieszą oczy spacerowiczów. Trwające kilka miesięcy nasadzenia praktycznie dobiegły końca, a ich efekty można podziwiać przechadzając się urokliwymi alejkami – poinformował Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Roślin przybyło na obszarze kilku hektarów. Wśród posadzonych gatunków znajdziemy m.in. paprocie, konwalie, miodunki, irysy, bluszcze, hortensje, różaneczniki i azalie. Pojawiło się też wiele innych odmian krzewów i bylin oraz łąki kwietne. W miejscach gdzie dotąd dominowała głównie zieleń wysoka dodano gatunki, które znacznie wpłynęły na poprawę bioróżnorodności. Zwiększyło to nie tylko estetykę parku, ale przyciągnie do niego więcej pożytecznych owadów i pięknie śpiewających ptaków.

Nasadzenia na kozielskich planetach zostały zrealizowane w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej Gminy Kędzierzyn-Koźle, Gminy Ujazd oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn – ETAP II”, współfinansowanego ze środków europejskich.

Planty miejskie to tereny zielone zakładane na miejscu likwidowanych wałów, murów miejskich, fos czy starych koryt rzecznych. Kozielskie planty utworzone zostały w 1873 roku po decyzji władz pruskich o likwidacji Twierdzy Koźle. Tworzą one obwód zieleni o układzie gwiazdy sześcioramiennej. Jej kształt doskonale obrazują współczesne zdjęcia lotnicze Koźla.

Planty dzielą się na dwie części: południową i północno – zachodnią, stanowiąc ciąg spacerowy z prostym układem dróg parkowych o swobodnym rozplanowaniu i licznymi egzemplarzami starodrzewia. Do dzisiaj zachowały się również przegrody, które umożliwiały zalanie fosy wodą i natychmiastowe odcięcie mieszkańców (obrońców) miasta.

Na terenie parku znajduje się kilka pomników upamiętniających wydarzenia historyczne naszego miasta. Warto przy tej okazji wymienić obelisk zachowujący pamięć o przybyciu do Koźla pierwszej grupy organizatorów administracji państwowej w powiecie Kozielskim. Następnie pomnik Bojowników o wyzwolenie Śląska, który stoi na miejscu pomnika spiżowego ku czci komendanta Twierdzy z 1807 roku, generała Davida von Neumanna, a także obelisk upamiętniający ofiarność i pomoc, jaka została udzielona mieszkańcom Koźla podczas wielkiej powodzi w 1997 roku.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting