Kozielski szpital z dużą rezerwą wolnych miejsc

Blisko połowa łóżek nie jest zajęta. Ale na przywrócenie szpitala powiatowego jeszcze długo poczekamy.

W szpitalu w Koźlu przebywa 137 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, w tym 13 pacjentów przebywających na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

– Na oddziale dziecięcym nie ma obecnie ani jednego małego pacjenta – poinformował Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Lecznica dysponuje 260 łóżkami covidowymi. To oznacza, że blisko połowa z nich nie jest wykorzystana. Niestety, na przywrócenie szpitala powiatowego jeszcze długo poczekamy. Wojewoda przedstawił ostatnio plan przywracania opolskich lecznic i ta kozielska ma przekształcona ponownie w powiatową na samym końcu. Być może stanie się to dopiero późną wiosną.

Jak poinformował wojewoda Adrian Czubak, pierwszy etap „odmrażania” rozpoczął się już 30 listopada i potrwa do 20 grudnia br.

– Kryterium stanowi liczba nowych zachorowań przez 7 kolejnych dni utrzymująca się poniżej 499, obłożenie łóżek przez 7 kolejnych dni nieprzekraczające liczby 499 łóżek – wyjaśniał. Oznacza to, że na tym etapie nastąpi zmniejszenie bazy łóżkowej z 877 do 739, czyli o około 15 procent. Pomniejszenie bazy następuje w przedziałach liczbowych – 50 łóżek tygodniowo do maksymalnej liczby 150.

I etap dotyczy: Namysłowskiego Centrum Zdrowia – liczba łóżek z decyzji – 54; Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku – liczba łóżek z decyzji – 54; Szpitala Powiatowego im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich – liczba łóżek z decyzji – 30; ZOZ w Oleśnie – 2 łóżka OIOM z decyzji oraz “Scanmed” S.A. Centrum Kardiologii, w Kluczbork z 21 łóżkami kardiologicznymi.

– Likwidacja około 150 łóżek COVID-19 uwalnia do systemu opieki zdrowotnej 239 łóżek dla pacjentów niezakażonych – podsumował wojewoda opolski.

II etap zmniejszania bazy łóżkowej w regionie planowany jest pomiędzy 21 grudnia br. a 10 stycznia 2021 r. Kryterium stanowi liczba nowych zachorowań przez 7 kolejnych dni, jeśli utrzymywać się będzie poniżej 399; a obłożenie łóżek w tym samym czasie nie będzie przekraczało liczby 399. Dzięki temu nastąpi redukcja liczby łóżek z 739 do 614, czyli o 16 procent.

To nie jedyny wymóg na tym etapie „odmrażania” łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Uruchomienie pierwszego modułu w szpitalu tymczasowym z 10 łóżkami OIOM i 20 łóżkami II poziomu. Jak informuje opolskie NFZ, zmniejszenie liczby łóżek w II etapie będzie następowało przez trzy kolejne tygodnie do maksymalnej liczby nieprzekraczającej 150 łóżek, czyli o kolejne 15 procent. W tym samym czasie planowane jest zmniejszenie bazy łóżkowe typu OIOM, jednak pod warunkiem, że przez 7 dni liczba zajętych łóżek nie przekroczy 30.

W drugim etapie „odmrażania” szpitali, redukcja łóżek nastąpi w: SP Zespole Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach; Prudnickim Centrum Medyczne S. A. w Prudniku oraz Stobrawskim Centrum Medyczne spółka z o.o. z siedzibą w Kup. Wytypowanymi podmiotami do zmniejszenia liczby łóżek OIOM są: ZOZ w Nysie; MSWiA w Opolu.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting