Jest ustawa w sprawie inwestycji na Odrze

Ma zapobiegać katastrofom ekologicznym i wpłynąć na rozwój żeglugi. Rząd przeznaczy na ten cel rekordowo duże pieniądze.

Na tak zwaną Odrzańską Drogę Wodną składa się Kanał Gliwicka i sama rzeka Odra. Ten szlak może być wykorzystany komunikacyjnie i być motorem napędowym dla lokalnej gospodarki. Dlatego rząd przyjął tzw. specustawę odrzańską. W województwie opolskim i śląskim na inwestycje zostanie przekazana rekordowa suma około 1,5 mld złotych. Wśród najważniejszych zadań do zrealizowania na Opolszczyźnie znalazła się przebudowa Kanału Gliwickiego na wysokości Kędzierzyna-Koźla, a także modernizacja stopnia wodnego Ujście Nysy. Do tego dochodzą budowa zbiorników w Kotlarni i Racławicach Śląskich i przebudowa zbiornika Włodzienin. Ten ostatni ma przede wszystkim pełnić funkcję retencyjną. Prace nad ustawą wspierał poseł ziemi opolskiej Marcin Ociepa. Jak mówi, zagospodarowanie Odry to jeden z jego priorytetów programowych.

– Bezpieczeństwo i gospodarka to dwa filary programowe stowarzyszenia OdNowa, które znajdują odzwierciedlenie w ustawie o rewitalizacji Odry. Odra to szlak wodny, który ma szanse stać się magnesem dla nowych inwestycji, a jej żeglowność da naszemu Regionowi impuls do wzrostu gospodarczego. Wszystkie inwestycje zapisane w ustawie, w praktyce pozwolą na wznowienie regularnej żeglugi. Należy pamiętać, że Odra to także żywioł. Jako rząd Zjednoczonej Prawicy wyciągamy wnioski z powodzi z 1997 i 2010 roku, dlatego też ważnym elementem nowych regulacji są zapisy, które w jak najlepszy sposób mają zapobiegać powodziom i skracać czas potrzebny na uzyskiwanie pozwoleń niezbędnych do realizacji tych zadań – podkreśla Marcin Ociepa.

Specustawa obejmuje również rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w aglomeracji Opole, Ozimek, Olesno i Popielów. Innymi ustawowymi przedsięwzięciami dla Odry na odcinku opolskim będzie budowa zbiorników wodnych: Ścinawa we wsi Piorunkowice w gminie Prudnik oraz Morawa na górskim potoku Morawa na granicy gmin Głuchołaz i Nysa, a także budowę kanału Odra-Odrzyca w gminie Lubsza pod Brzegiem.

To reakcja na zeszłoroczną katastrofę ekologiczną. Inwestycje to jednak nie wszystko. Specustawa przyznaje także Wodom Polskim specjalne kompetencje w zakresie kontroli podmiotów, które nielegalnie zatruwają rzeki. Do tej pory takie działania były bardzo trudne, a sprawców ciężko było skutecznie karać. W związku z zapisami nowej ustawy będzie można ukarać sprawców wysokimi karami, które oscylować będą od 5 tysięcy aż do miliona złotych. Teraz specustawą odrzańską zajmuje się Senat.

W sumie sama przebudowa Kanału Gliwickiego to koszt 200 milionów złotych. Budowa zbiornika Kotlarnia to kolejne 180 milionów złotych a przebudowa zbiornika Włodzienin to następne 150 mln zł. Wszystkie te inwestycje będą miały istotny wpływ na powiat kędzierzyńsko-kozielski.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting