Jeśli zobaczysz padłego dzika – natychmiast zgłoś to służbom

W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) zaostrzane są działania prewencyjne.

Służby weterynaryjne poleciły samorządom wydanie instrukcji dla mieszkańców, które mogą pomóc opanować ASF na terenie Polski. Na Opolszczyźnie jeszcze nie odkryto ognisk choroby, ale wiadomo, że “przekroczyła” ona już linię Wisły.

Afrykański pomór świń (ASF) to choroba wirusowa, która nie jest groźna dla zdrowia i życia ludzi. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Jego wirus może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Warto przestrzegać poniższych zasad, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby.

Przez padłe dziki należy rozumieć ich zwłoki, w tym tych zabitych w wypadkach komunikacyjnych, świeże lub w dowolnym stadium rozkładu oraz kości.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

– jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
– powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
– zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

REKLAMA



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting