Elektroodpady – niebezpieczne, ale cenne

Rocznie „produkujemy” ok. 500 tys. ton elektroodpadów, przy czym tylko 60% z nich przekazywanych jest do recyklingu. A właściwa segregacja tych odpadów niebezpiecznych to zysk dla środowiska. Niniejszy artykuł ma skłonić każdego z nas do refleksji, gdzie wylądują nasze stare smartfony, myszki komputerowe, przepalone żarówki czy zużyte baterie – i co się z nimi stanie w dalszej perspektywie.

Elektrośmieci stanowią zużyty, popsuty, nieużywany czy niepotrzebny sprzęt elektroniczny i elektryczny. To wyjątkowo szkodliwe odpady. Jeśli nie zostaną odpowiednio zagospodarowane, trujące substancje, które wchodzą w skład takich odpadów, mogą zanieczyścić środowisko, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla zwierząt.

W tego typu odpadach występuje np. rtęć (powoduje silne zatrucia organizmu), chrom (niebezpieczny dla układów oddechowego i krążenia), ołów (niszczy szpik kostny i sprzyja powstawianiu nowotworów) czy freon (redukuje warstwę ozonową Ziemi, co zwiększa promieniowanie UV).

I choć większość z nas pozbywa się takich odpadów we właściwym miejscu: w punkcie selektywnego zbierania odpadów (PSZOK) albo w sklepie RTV/AGD, to nadal jedna czarta społeczeństwa magazynuje elektrośmieci na strychach, w piwnicach i schowkach. Takie działanie zmniejsza szansę na ich ponowne wykorzystanie. Ponadto często sprzęt elektryczny ląduje na składowiskach, zmieszany z innymi odpadami oddawanymi z gospodarstw domowych. Jest to niedopuszczalne, a w razie kontroli naszych pojemników i natknięcia się na zużyty sprzęt grozi nam mandat – nawet 5000 zł.

Na kwestię właściwego zagospodarowania elektrośmieci zwraca uwagę również Związek Międzygminny „Czysty Region”. Mając na względzie ochronę środowiska i bioróżnorodności, na terenie gmin członkowskich od 2021 r. uruchomione zostały bezpośrednie odbiory dużych elektroodpadów z domów i mieszkań, a także zainstalowane zostały 23 specjalistyczne pojemniki na małogabarytowe elektroodpady. 10 z nich stanęło w Kędzierzynie-Koźlu w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV” realizowanego wspólnie z Gminą Kędzierzyn-Koźle oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu.

Do Międzygminnych Punktów Zbiórki Elektroodpadów można wrzucać m.in. płyty CD, tonery, drobną elektronikę, telefony, ładowarki, baterie oraz żarówki. Takie miejsca są naprawdę potrzebne. Niech świadczy o tym fakt, że mieszkańcy chętnie korzystają z „szaf” na elektroodpady. W ciągu roku zebrano w nich aż 8 ton tych odpadów! Oczywiście, bezkonkurencyjny wydaje się w tym zakresie Kędzierzyn-Koźle (jako największa związkowa miejscowość), jednak w pozostałych gminach wysoko plasują się również Ujazd, Dobrodzień i Kolonowskie.

 

Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

 

.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting