Do szkoły można teraz śmiało jechać na dwóch kółkach

W ramach wolontariatu pracowniczego Grupy Azoty ZAK S.A.przy PSP nr 1 powstał parking dla rowerów.

Grupa Azoty ZAK S.A. to potentat z branży chemicznej i największy pracodawca w Kędzierzynie-Koźlu, który jednocześnie mocno stara się wspierać wszystkie inicjatywy proekologiczne. Temu służy m.in. projekt „Zielone Azoty”. Wokół projektu funkcjonuje wolontariat pracowniczy. Zaangażowani w niego są pracownicy, ich rodziny, sąsiedzi i współmieszkańcy.

Jednym z kilkunastu wybranych projektów było stworzenie parkingu rowerowego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. Zadanie polegało na zakupie oraz montażu stojaków na 30 rowerów oraz 20 hulajnóg, a także zagospodarowaniu terenu wokół parkingu zielenią. Przy okazji przedsięwzięcia w szkole został zorganizowany klasowy konkurs „Szkoła na dwóch kółkach”.

– Pomysł zrodził się z potrzeby, wiele dzieci dojeżdża rowerami czy hulajnogami do szkoły, teraz mogą bezpiecznie pozostawić je na czas lekcji. Skorzystaliśmy z możliwości wolontariatu pracowniczego w Grupie Azoty ZAK S.A. i dzięki temu projekt udało się zrealizować – podkreśla Anna Wilk, rodzic, pracownik Grupy Azoty ZAK S.A. i liderka projektu. Parking jest już gotowy.

– Stojaki pojawiły się u nas 1 czerwca, więc był to wspaniały prezent dla naszych dzieci. Szkole trudno byłoby ponieść taki koszt, a dzięki współpracy się udało – dodaje Katarzyna Czapla, dyrektor PSP nr 1.

Przypomnijmy, że w I edycji programu powstało 10 projektów o charakterze ekologicznym. W projektach brało udział ponad 100 osób. Odbył się m.in. integracyjny rajd rowerowy dla pracowników Grupy Azoty Polyolefins oraz ich rodzin, wolontariusze wykonali ogródek warzywny z systemem gromadzenia deszczówki przy przedszkolu w Puławach, rozwieszonych zostało ponad 90 budek lęgowych, domków dla owadów w gminie Police. W 2022 powstał także mini ogród sensoryczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Zbylitowska Góra – Dwudniaki, a w Bierawie i Dziergowicach zamontowane zostały stacje naprawy rowerów.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting