Centrum krwiodawstwa czeka na osocze ozdrowieńców

Na razie wyprodukowano w naszym regionie 30 dawek jednostek leczniczych dla chorych na COVID-19. Potrzebnych jest dużo więcej.

Wykorzystanie w leczeniu przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19 staje się jednym ze sposobów leczenia na tę chorobę. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje o zgłaszanie się osób, które już przeszły zakażenie koronawirusem i teraz mogłyby pomóc innym.

– Jeżeli takie osoby czują się na siłach, jeżeli nie mają żadnych chorób współistniejących, prosimy o skontaktowanie się z nami w celu oddania osocza. Do tej pory zgłosiło się dużo więcej osób, niż osób które mogły osocze oddać. Osoby, które są kwalifikowane do oddania osocza podlegają zasadom kwalifikowania dawców – powiedziała dziennikarzom Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor placówki.

Do tej pory osocze oddało 10 mieszkańców Opolszczyzny. W sumie przygotowano z niego 30 porcji leku dla chorych na COVID-19.

Osocze pobiera się metodą plazmaferezy automatycznej. Do przeprowadzenia tego typu zabiegów wykorzystuje się specjalne urządzenia zwane separatorami. Pobranie osocza przy użyciu separatora polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły dawcy.

Jednorazowo od dawcy można pobrać 650 ml osocza,
– czas zabiegu ok. 30-40 min,
– przerwy pomiędzy pobraniami osocza metodą plazmaferezy automatycznej nie powinny być krótsze niż 2 tyg.,
– pobranie osocza metodą plazmaferezy automatycznej może być przeprowadzone po przerwie wynoszącej co najmniej 30 dni od pobrania krwi pełnej,
– od jednego dawcy nie można pobrać w ciągu roku więcej niż 25 litrów osocza,
– do zabiegów stosuje się wyłącznie zestawy jednorazowego użytku.

Kontakt z RCKiK w Opolu – 77 4413 803.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting