Ruszają referenda strajkowe w kędzierzyńsko-kozielskich placówkach oświatowych

591

Procedury sporu zbiorowego zostały uruchomione we wszystkich szkołach gminnych oraz przedszkolach.

Jak podkreśla prezes kozielskiego oddziału Związku Nauczycielstw Polskiego planowany jest strajk nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. – Rozpoczęliśmy procedurę referendalną w szkołach – informuje Anna Zielińska. – Ile szkół ostatecznie weźmie udział w strajku dowiemy się 22 marca, wówczas do oddziału wpłyną protokoły referendalne.

Związkowcy mówią, że zamierzają po prostu walczyć godność. – Nauczyciele to najbardziej wykształcona grupa społeczna, stale się doszkalająca. Tymczasem jesteśmy jedną z najsłabiej opłacanych grup – podkreślają przedstawiciele ZNP.

Strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Jak długo potrwa? – Do odwołania – mówi Anna Zielińska. Na razie nie wiadomo czy część szkół zapewni opiekę dla dzieci, to będzie zależało do wyników referendów.

Strajk jest możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy pracownicy (członkowie związku i niezrzeszeni).

Oto treść pytania w referendum strajkowym: „Czy wobec niespełnienia żądania (…..) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w … o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole … strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”

To oznacza, że strajk rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r.

Jak wynika z danych oddziałów ZNP, na chwilę obecną 78 proc. szkół i placówek oświatowych weszło w spór zbiorowy. Największa mobilizacja jest w województwach: łódzkim (88 proc. placówek), lubelskim i śląskim (po 87 proc.).

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting