Radni uznali, że Rafał Olejnik nie powinien stracić mandatu

625

Wniosek o odwołanie niezależnego radnego złożony przez polityka PiS przepadł w głosowaniu. Szef kliniki Nova pozostaje członkiem rady powiatu.

Rafał Olejnik to jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Przez lata sprawował mandat radnego rady miasta Kędzierzyna-Koźla. W kadencji 2018-2023 decyzją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolicznych gmin został członkiem rady powiatu.

Od kilku lat jest szefem kliniki Nova, która realizuje wiele kontraktów Narodowego Funduszy Zdrowia dla lokalnej społeczności. Niedawno prowadzona przez niego Klinika Nova przejęła zarządzanie nad przychodnią w Koźlu. To placówka tak zwanej „podstawowej opieki medycznej”, bardzo ważna dla lokalnej społeczności.

Radny powiatowy PiS Andrzej Lachowicz złożył jednak wniosek o wygaśnięcie mandatu Olejnika. Ze względu na rzekomy konflikt interesów polegający na tym, że radny prowadzi działalność na mieniu powiatu jakim jest budynek przychodni.

„Stwierdza się wygaśnięcie mandatu radnego rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Rafała Olejnika z powodu naruszenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jako prezesa i członka zarządu w spółkach prowadzących działalność z wykorzystaniem mienia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego znajdującego się w trwałym zarządzie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu” – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Argumentację wnioskodawców podzielali prawnicy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, którzy uważali że przepis jest jednoznaczny i tak należy go rozumieć. Radny Olejnik przedstawił na sesji szereg wyroków sądów, które nakazują interpretować przepis i wskazują powód dla którego powstał. Otóż przepis na który powoływał się radny Lachowicz służy zabezpieczeniu przed wykorzystywaniem uprzywilejowanej pozycji radnego. W przypadku wynajmu przychodni, Klinika Nova nie dość że płaci ustalony przez SP ZOZ czynsz to jeszcze nie było żadnych chętnych do prowadzenia takiej działalności. Ponadto działalność służy społeczeństwu. Orzecznictwo wielu sądów potwierdziło, że przepis należy odpowiednio stosować, a nie czytać go literalnie.

Podczas czwartkowej sesji rady powiatu doszło do głosowania nad wygaśnięciem mandatu Rafała Olejnika.

Radni nie podzielili opinii wnioskodawcy oraz prawnika starostwa i uznali tym samym, że radny nie łamie prawa. Za uchwałą stwierdzającą wygaszenie jego mandatu zagłosowała jedynie czwórka radnych PiS oraz starosta Małgorzata Tudaj. Przeciw zagłosowało 10 radnych, a czterech wstrzymało się od głosu.

– Dziękuję za zdroworozsądkowe podejście do sprawy – powiedział po głosowaniu radny Olejnik.

Tym samym radny Rafał Olejnik nadal może sprawować mandat i jednocześnie prowadzić przychodnię, która pełni bardzo ważną rolę dla zapewnienia opieki zdrowotnej mieszkańców powiatu.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting