Były prezydent Kędzierzyna-Koźla wyróżniony na północy kraju

495

Józef Lewczak otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

Józef Lewczak sprawował urząd prezydenta miasta w latach 1987-1990. Jego miłością prócz Kędzierzyna-Koźla były zawsze Mazury. W Okartowie, nad jeziorem Śniardwy, gdzie mieści się siedziba Mazurskiej Służby Ratowniczej, stoi tablica kilometrowa z napisem „Warszawa 240 km, Kędzierzyn-Koźle 567 km.”. To między innymi zasługa Lewczaka.

40 lat temu był jednym z założycieli Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie nad Śniardwami, która od tego czasu nieustannie dba o bezpieczeństwo odwiedzających Krainę Tysiąca Jezior. W powstanie i funkcjonowanie MSR zaangażowało się również wielu innych kędzierzynian, którzy stanowili i stanowią aż do dziś o sile i skuteczności tej formacji. Dobre relacje międzyludzkie zaowocowały również podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Piszem. Przy wsparciu z jego strony udało się również doprowadzić do tego, że na płynącej przez mazurskie miasto rzece Pisie powstanie stopień wodny.

Teraz były prezydent Kędzierzyna-Koźla, a prywatnie zapalony wodniak, został doceniony na drugim końcu kraju. Za wieloletnią ofiarną służbę i wspieranie regionu odebrał w Olsztynie odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting