Kolejny odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu kędzierzyńskiego

864

Prewencyjnie myśliwy mają odstrzelić 47 zwierząt. Nie wykluczone jednak, że liczba ta zostanie zwiększona.

Powiatowy lekarz weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu wydał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. W sumie z terenu naszego powiatu zniknie 47 sztuk tych zwierząt. Ma to pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

To kontynuacja zeszłorocznej akcji. W sumie do 31 marca z siedmiu obwodów łowieckich w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim miało zniknąć ponad 280 dzików.

Odstrzał prowadzony będzie także w innych powiatach Opolszczyzny, przede wszystkim w terenie do 30 kilometrów od autostrady A4. Inspekcja weterynari i władze województwa obawiają się, że to właśnie na terenie dróg prowadzących ze wschodu na zachód Europy może pojawić się takie zagrożenie.

Na razie najbliższe ogniska ASF na terenie kraju pojawiły się przy wschodniej granicy. Z kolei przypadki ASF notowano już także w województwie mazowieckim.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting