„Znani – nieznani” mieszkańcy ziemi kozielskiej

Gdyby nie wykłady popularyzujące miejscową historię, o niektórych postaciach związanych z ziemią kozielską pamiętaliby dziś tylko historycy.

Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej zaprosiło w środę 28 lutego swoich słuchaczy oraz mieszkańców miasta na wykład poświęcony mało znanym, ale nietuzinkowym postaciom związanym z historią ziemi kozielskiej. Ich sylwetki przedstawił Tomasz Kandziora, radny powiatu i miłośnik miejscowej historii.

Tomasz Kandziora, podjął się wyboru i zaprezentowania związanych z miejscową historią postaci o dokonaniach w dość odległych dziedzinach, ale o barwnych, imponujących życiorysach lub dokonaniach naukowych.

-Doświadczenia tych osób, niezależnie od tego w jakiej dziedzinie osiągnęły sukces, składają się na nasze dziedzictwo – mówił Tomasz Kandziora. – Nie tylko dziedzictwo lokalne ale na historię i kulturę państw i kontynentów. Pamiętajmy o tych ludziach, gdy odwiedzamy miejscowości z którymi byli związani – dodał.

Wśród zaprezentowanych sylwetek znalazł się m.in. Eryk Lassota ze Steblowa (1550-1616), szpieg habsburski, autor dzienników, którego opisy siczy zaporoskiej posłużyły Henrykowi Sienkiewiczowi do stworzenia tła historycznego w „Ogniem i mieczem”. Postacią znaną historykom literatury lecz nie obecnym mieszkańcom ziemi kozielskiej jest pochodzący z Maciowaksza i tworzący pod pseudonimem Max Waldau – Richard Georg Spiller von Hauenschild (1825-1855). Do swej przedwczesnej śmierci (zmarł podczas epidemii cholery) zdążył wydać 8 publikacji książkowych zawierających zarówno prozę jak i poezję.

Można było poznać dokonania pochodzącego z Koźla Arthura Nicolaiera (1862 – 1942) wybitnego lekarza i bakteriologa, odkrywcy bakterii tężca. Dzięki wdrożonemu przez niego systemowi leczenia ograniczono śmiertelne żniwo wśród rannych żołnierzy podczas I wojny światowej. Mimo wspaniałych zasług Arthur Nicolaier stracił życie jako ofiara terroru nazistowskich Niemiec. Pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza, skazały na obóz koncentracyjny, popełnił samobójstwo w Berlinie w 1942 roku. Upamiętniająca jego życie tablica znajduje się u wejścia do kozielskiego szpitala.

Część swojej drogi zawodowej związał z ziemią kozielską, a szczególnie ze szpitalem gruźliczym w Sławięcicach, laureat nagrody Nobla za badania nad gruźlicą, Robert Koch (1843 – 1910).
To tylko niektóre z sylwetek przedstawionych podczas wykładu. Ciekawostką ze świata celebrytów jest fakt, że ziemia kozielska ma swoją przedstawicielkę w brytyjskiej rodzinie królewskiej. To pochodząca z Miejsca Odrzańskiego, urodzona w 1945 roku w Karlowych Warach, Marie Christine Michael of Kent (von Reibnitz), żona księcia Michała z Kentu, czyli księżna Kentu, pisarka.

 

fot. Arthur Nicolaier ze współpracownikami

REKLAMA



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protection Plugin made by Web Hosting