Zielone Azoty podstawą nowej strategii Grupy

Grupa Azoty przedstawiła nową strategię na lata 2021-2030. Jej główne założenia opierają się o transformację klimatyczno-energetyczną.

Tradycyjne źródła energii takie jak węgiel wciąż będą istotnym elementem przemysłu, ale ich rola stopniowo będzie się zmniejszać na rzecz tych odnawialnych. To proces rozłożony na lata, ale skuteczne jego zaplanowanie już na wcześniejszym etapie daje największe szanse udanej transformacji. Dobrze wiedzą o tym menedżerowie Grupy Azoty, którzy przygotowali nową strategię na lata 2021-2030. W jej ramach uruchomiony zostanie projekt „Zielone Azoty”, którego głównym celem będzie m.in. dekarbonizacja i zmniejszenie emisyjności instalacji Grupy. A także realizacja projektów badawczo-rozwojowych, zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu oraz wdrożenie nowych rozwiązań w obszarze ekologicznych i zeroemisyjnych źródeł energii OZE, m.in. fotowoltaiki i energii wiatrowej.

Jak podkreśla Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, opublikowana strategia to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju koncernu.

– W naszych działaniach będziemy wychodzić naprzeciw europejskim wyzwaniom i regulacjom klimatycznym – podkreśla prezes Hinc. – Będziemy również aktywnie odpowiadać na ekologiczne oczekiwania naszych klientów, poprzez dostarczanie nisko lub zeroemisyjnych produktów, z gwarancją śladu węglowego na jak najniższym poziomie. Zrównoważony rozwój i prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu mają dla nas charakter strategiczny, stąd też decyzja o uruchomieniu naszego flagowego projektu „Zielone Azoty”, którego celem jest m.in. dekarbonizacja i wdrażanie rozwiązań z zakresu OZE. Chcemy, aby nasze technologie i produkty budowały sukces naszych partnerów biznesowych. W tym celu, będziemy dostarczać rozwiązania pozwalające na osiąganie ich założeń produkcyjnych i sprzedażowych, podnosząc jednocześnie jakość życia mieszkańców Europy, pozytywnie wpływając na klimat oraz środowisko.

Jednym z głównych założeń Zielonych Azotów jest stopniowe odchodzenie od węgla. Proces ten pozwoli Grupie Azoty na obniżenie szacowanej emisji dwutlenku węgla (CO2) w 2030 roku o ponad 800 tys. ton w stosunku do roku 2020 oraz o 3,7 mln ton/rok w stosunku do referencyjnego w Unii Europejskiej roku 1990. Kolejnym elementem strategii ma być konsekwentne dążenie w kierunku zwiększania ilości energii zeroemisyjnej. Zgodnie z założeniami, łączna moc nowych OZE w 2030 roku osiągnie w przybliżeniu 300 MW. Grupa Azoty szacuje, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku, a średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniesie 40 proc.

Grupa Azoty intensywnie pracuje także nad rozwojem rynku wodorowego. Jako największy producent wodoru w Polsce i jego istotny przetwórca w Europie realizuje prace badawczo-rozwojowe związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem zielonego wodoru. Grupa prowadzi analizy ekonomiczne i techniczne w kierunku produkcji energii elektrycznej z własnych źródeł odnawialnych. Celem tych działań jest ograniczenie śladu węglowego oraz docelowo produkcja „zielonego wodoru” z elektrolizerów zasilanych właśnie tą energią.

W perspektywie 2030 roku Grupa Azoty będzie koncentrować się na innowacjach w czterech obszarach: innowacyjne projekty, rozwój systemu innowacji, wsparcie projektów korporacyjnych oraz innowacyjność ukierunkowana na minimalizację skutków ziszczenia się ryzyk regulacyjnych. Celem będzie dostarczanie wysokiej jakości nowych i ulepszonych produktów oraz utrzymanie długoterminowej przewagi konkurencyjnej. Planowany poziom niezbędnych wydatków na badania, rozwój, instalacje pilotażowe i innowacje w Grupie Azoty w 2030 roku szacowany jest na 2-3 proc. przychodów Grupy Kapitałowej.

– Konsekwentnie będziemy wspierać rolnictwo, dla którego w Europejskim Zielonym Ładzie wyznaczono ambitne cele związane z poprawą efektywności nawożenia, a przede wszystkim produkcją żywności najwyższej jakości i bez jakichkolwiek zanieczyszczeń – podkreśla prezes Tomasz Hinc. – Dużo uwagi koncentrujemy również na naszej kluczowej inwestycji Polimery Police i nowym segmencie biznesowym Poliolefiny. Przed nami wiele wyzwań związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną. Nie mam jednak wątpliwości, że jako Grupa Azoty dysponujemy technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym będziemy nadal umacniać czołową pozycję w europejskiej branży nawozowo-chemicznej, w zgodzie z regulacjami polityki klimatycznej.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting