Starsza kobieta nie pamiętała swojego nazwiska, miejsca zamieszkania i nie miała przy sobie dokumentów ani telefonu.
We wtorek wieczorem, około godziny 18:00, pracownik ochrony kędzierzyńskiego dworca kolejowego powiadomił policję o niepokojącej sytuacji. Na teren dworca trafiła 81-letnia seniorka, która wyraźnie zagubiona nie wiedziała, jak wrócić do domu. Starsza kobieta nie pamiętała swojego nazwiska, miejsca zamieszkania i nie miała przy sobie dokumentów ani telefonu.
Dzięki szybkiej reakcji mundurowych z ogniwa patrolowo-interwencyjnego sytuacja znalazła szczęśliwy finał. Funkcjonariusze rozpoznali seniorkę z wcześniejszych interwencji i w jej torebce odnaleźli opaskę z kontaktami do opiekunów. Dzięki temu kobieta została bezpiecznie odprowadzona do domu.
To zdarzenie przypomina, jak ważna jest reakcja w przypadku zauważenia osoby starszej w potrzebie. W okresie jesienno-zimowym szczególnie istotne jest zwracanie uwagi na osoby zagubione, które mogą być narażone na niebezpieczne warunki pogodowe.
Rodziny osób starszych, zwłaszcza tych cierpiących na schorzenia takie jak Alzheimer czy demencja, powinny zadbać o środki zapobiegające zaginięciom. Przydatne mogą być: telefon komórkowy – najlepiej z zapisanymi numerami kontaktowymi do bliskich; opaska GPS – umożliwiająca szybkie namierzenie lokalizacji, a także kartka lub opaska z danymi kontaktowymi – umożliwiająca szybką identyfikację.
Polska Policja wspólnie z partnerami prowadzi kampanię społeczną #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć osób starszych. Co roku zgłaszanych jest w Polsce ponad 2 tysiące takich przypadków, nie zawsze kończących się szczęśliwie.
– Dbajmy o naszych bliskich, a także reagujmy, gdy widzimy osoby w potrzebie – nasza pomoc może uratować życie – podpowiadają policjanci.