Zagłosuj i zdecyduj o swoim osiedlu

Budżet obywatelski wkroczył w kluczową fazę – ruszyło głosowanie elektroniczne. Wystarczy poświęcić kilka minut przed komputerem, aby mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie. W ten sposób sami mieszkańcy zdecydują o tym, co będzie się działo na ich osiedlu.

Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się 8 marca. Wybrane przez siebie zadanie można wskazać za pośrednictwem internetu do końca miesiąca. System jest bardzo prosty i intuicyjny, a cały proces można podsumować w pięciu krokach.

Po pierwsze trzeba odwiedzić platformę: www.budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl i kliknąć w banner dotyczący głosowania. W kolejnym kroku należy przeczytać i zaakceptować regulamin. Trzeci etap to wypełnienie formularza, a czwarty to wybór zadania z listy zaakceptowanych propozycji. Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak tylko sprawdzić swoje dane i zagłosować. Przejście całej procedury zajmie zaledwie kilka minut.

Wskazane przez mieszkańców zadania poznamy na początku kwietnia, po zsumowaniu wszystkich głosów oddanych drogą elektroniczną i tradycyjną. Wybory stacjonarne dobiegły już końca. Zostały przeprowadzone w siedzibach rad osiedli w tygodniu poprzedzającym start głosowania internetowego. Z takiej możliwości skorzystali mieszkańcy, którzy zamiast klawiatury preferują długopis i kartkę. Należy przy tym pamiętać, że swój głos można oddać tylko raz.

Tegoroczny budżet obywatelski w Kędzierzynie-Koźlu wynosi ponad 1,7 miliona złotych. Pieniądze te zostaną wykorzystane na każdym z 16 osiedli. To oznacza, że zgłaszane przez mieszkańców zadania będą realizowane i widoczne w całym mieście.

Po raz kolejny nie brakowało pomysłów na to, jak zagospodarować tę pulę. Po weryfikacji do głosowania dopuszczono aż 80 inicjatyw, co wskazuje na duże zainteresowanie. Największą ilość propozycji zgłoszono w Śródmieściu. Mieszkańcy tej części Kędzierzyna-Koźla nie mają łatwego zadania i muszą wybierać aż z czternastu pomysłów. Twardy orzech do zgryzienia mają także na Pogorzelcu, gdzie lista kończy się na dwunastej pozycji. Nieco mniejsze zmartwienie z wyborem będą mieli w Kłodnicy, Blachowni, Rogach, Lenartowicach czy w Miejscu Kłodnickim, gdzie wybór ograniczy się do jednego, dwóch lub trzech zadań.

W całym wykazie tradycyjnie znajdziemy place zabaw, strefy rekreacyjne czy remonty chodników. Tego typu inwestycje pojawiają się w każdej edycji budżetu obywatelskiego. Nie brakuje jednak świeżych i oryginalnych inicjatyw, takich jak zorganizowanie wyjazdowych zajęć edukacyjnych dla dzieci czy klubu gier planszowych. Na listy wracają także pomysły, które okazały się hitem lat ubiegłych. Śladem osiedla Piastów posiadanie tężni solankowych zamarzyło się mieszkańcom innych części Kędzierzyna-Koźla. W tym roku zdarzyła się również sytuacja, że kilka podmiotów połączyło siły na rzecz wspólnego projektu. W Koźlu wizja skateparku zjednoczyła trzy różne rady osiedli.

Źródło: UM K-Koźle / PP

 

 

REKLAMAProtection Plugin made by Web Hosting