Za osiem lat w Kędzierzynie-Koźlu ma nie być ani jednego kopciucha

Tak chcą władze województwa opolskiego, które odpowiedni zapis umieściły w tzw. uchwale antysmogowej.

Smog to jeden z największych problemów Kędzierzyna-Koźla i wielu innych miast Opolszczyzny. Z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku przedwcześnie umiera około 100 mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, a w całym województwie nawet tysiąc osób.

Dlatego władze regionu już cztery lata temu przyjęły tzw. uchwałę antysmogową. Dokument miał wyznaczać strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza, a także wprowadzać pewne zakazy dotyczące korzystania z najbardziej zanieczyszczonych paliw i źródeł ciepła. Uchwała sprzed czterech lat zakazuje na przykład spalania w kotłach mułu i flotokoncentratu, czyli paliw węglowych o uziarnieniu do 3mm.

Ponadto nie pozwala na korzystanie z węgla brunatnego, mieszanek z wykorzystaniem mułów i flotu oraz drewna i biomasy drzewnej o wilgotności powyżej 20 proc. W uchwale zapisano także konieczność likwidacji tzw. kopciuchów, czyli pieców nie spełniających określonych norm. Problem w tym, że na mało precyzyjnym zapisie się skończyło.

Na Opolszczyźnie, a w szczególności w Kędzierzynie-Koźlu trwa co prawda systematyczna wymiana pieców na nowoczesne z dopłatami rządowymi i samorządowymi, ale zainteresowanych takim rozwiązaniem mieszkańców jest tylko część. Zdaniem wielu ekspertów trzeba nie tylko zachęcać, ale również zakazywać pewnych rozwiązań. Dlatego w projekcie nowej uchwały pojawił się zapis, który wprowadzi od 1 stycznia 2030 roku na terenie całej Opolszczyzny całkowity zakaz używania starych pieców węglowych. Za korzystanie z nich po tej dacie mają grozić surowe kary.

Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero projekt i musi zostać przyjęty przez Sejmik Województwa Opolskiego. Jest jednak mocno prawdopodobne, że takie zapisy ostatecznie znajdą się w gotowym dokumencie. O ile władze województwa raczej popierają takie rozwiązanie to sami mieszkańcy mogą już mieć mieszane uczucia. Wymiana pieców na nowe jest nie tylko kosztowna sama w sobie, ale również skutkuje koniecznością korzystania z droższych paliw. Na przykład ogrzewanie gazowe potrafi być dwa razy droższe, od węglowego.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting