Walczą ze złotymi algami w Kanale Gliwickim

Na śluzie Sławięcice wpuszczono do wody środek na bazie wody utlenionej. Specjaliści twierdzą, że może pomóc w likwidacji glonów.

W poniedziałek, 29 kwietnia, generalny dyrektor ochrony środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i starosta Paweł Masełko zorganizowali briefing prasowy w sprawie nowej metody walki ze złotymi algami. Odbył się na śluzie Sławięcice, gdzie użyto środka do zwalczania zakwitów glonów na stawach hodowlanych.

– Preparaty, które są stosowane w Sławięcicach, odniosły sukces w laboratoriach, gdzie zwalczały złotą algę i ichtiotoksyny – mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. – Istotą tych eksperymentów laboratoryjnych było to, żeby je przenieść do naturalnego środowiska. Jako wojewoda cieszę się z tego, że Ministerstwo Klimatu oraz inne służby obrały właśnie to miejsce jako teren rozpoczęcia walki ze złotymi algami.

Starosta Paweł Masełko podkreślał, że miejsce przeprowadzania akcji jest nieprzypadkowe. – To właśnie tutaj wyłowiono najwięcej śniętych ryb w związku z zakwitem złotych alg – tłumaczył Paweł Masełko. Na razie nie wiadomo, czy metoda okaże się skuteczna, to okaże się dopiero po badaniach, które potwierdzą ewentualne zmniejszenie liczby toksyn.

Złote algi to potoczna nazwa alg z rodzaju Prymnesium. To grupa mikroorganizmów jednokomórkowych, posiadających chloroplasty w kolorze żółtym/żółto-brązowym/oliwkowym. Podobnie jak w przypadku sinic, ze względu na swój mikroskopijny rozmiar są trudne do zidentyfikowania, zanim dojdzie do ich zakwitu. W zeszłym roku ich toksyny były powodem katastrofy ekologicznej na Odrze i Kanale Gliwickim.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting