Upamiętniono Żydów mieszkających w przedwojennym Koźlu

W miejscu gdzie stała kozielska synagoga, ustawiono tablicę ku pamięci mieszkańców wyznania mojżeszowego.

– Pamięć jest podstawą naszej ludzkiej tożsamości. Dziękuję wszystkim zgromadzonym za ich obecność, która świadczy o tym, że pamięć o Żydach mieszkających tutaj jest dla nich ważna – mówił podczas uroczystości David Basok, rabin gminy żydowskiej z Wrocławia.

Tablica wspominająca Żydów stanęła przy ulicy 24 Kwietnia, gdzie przed wojną stała kozielska synagoga. Została spalona podczas tak zwanej Nocy Kryształowej w 1938 roku. W uroczystościach, poza przedstawicielem gminy żydowskiej czy pasjonatów historii, udział wzięli także samorządowcy z Kędzierzyna-Koźla.

Synagoga w Kędzierzynie-Koźlu (ul. 24 Kwietnia) znajdowała się przy dawnym Ratiborer Platz (pl. Raciborski) w Koźlu. Plan wybudowania świątyni powstał ok. 1877 r., gdy stara synagoga (ul. Słodowa 28) nie mieściła już członków rozrastającej się kozielskiej gminy żydowskiej. Z tego powodu we wrześniu 1877 r. zakupiono teren przy placu Raciborskim i wybudowano nową synagogę, która została poświęcona 10 września 1886 r. przez rabina Ferdynanda Rosenthala z Bytomia. Ówczesnym rabinem kozielskim był Arnold Krolik. Synagoga należała do Żydów reformowanych.

Murowany budynek bożnicy został wzniesiony na planie prostokąta, w stylu neoromańskim. Charakterystyczny wygląd zawdzięczał ośmiobocznej wieży zwieńczonej wielką miedzianą kopułą. Na każdej z jej ośmiu ścian znajdowały się stylizowane, półokrągłe okna. Nad portalem znajdował się napis w języku hebrajskim: „Ta brama wiedzie do Boga”.

Obecnie w miejscu tym stoi rejonowa przychodnia lekarska. Tablica powstała dzięki staraniom Stowarzyszenia Blechhammer – 1944 i młodzieży ze szkolnego koła Amnesty International w I Liceum Ogólnokształcącym.

REKLAMA



Protection Plugin made by Web Hosting